Roheline ülikool

Tudengid uurivad spordisõbra jalajälge

Tallinna Ülikool kutsus koostöös Eesti Maaülikooliga ellu projekti „Harrastusliikuja jalajälg looduses“.

bänner

Aktiivne liikumine värskes õhus, viibimine looduslikel-, rohe- ja kaitsealadel on pandeemia olukorras laialdaselt soovitatud, isegi eelistatud liikumisvõimalus, -viis, -vorm. Eestis on palju spordiüritusi, vaba aja tegevusi ja aktiivse puhkuse vorme, mis toovad inimesi loodusesse, pakuvad värskes õhus liikumiseks mitmekülgseid võimalusi igasuguse soovi ja tasemega huvilisele. Ühel või teisel põhjusel pannakse aga proovile teatud looduslike piirkondade nii ökoloogiline kui ka sotsiaalne koormustaluvus.  

Sellest tulenevalt kutsus Tallinna Ülikool koostöös Eesti Maaülikooliga ellu projekti „Harrastusliikuja jalajälg looduses“, eestvedajateks Reeda Tuula-Fjodorov ja Marika Kose.  See on seotud suurema ja pikemaajalise uurimisprojektiga, mille eesmärk on analüüsida Eesti loodusmaastikel aset leidvate rekreatiivsete, sportlike ja turismitegevuste nõudlust loodusmaastikele ja kooslustele, sh teadlikkust liikumise tagajärgedest, keskkonnast ja looduskaitsest. 

Tallinna Ülikooli tudengid on projektiga liitunud erialasid lõimiva interdistsiplinaarse projekti (ELU) kaudu, kokku osaleb 24 üliõpilast. Rühm on mitmekesine: ollakse pärit mitmetelt erinevatelt erialadelt nagu rekreatsioonikorraldus, organisatsioonikäitumine, alushariduse pedagoog, kehakultuuri õpetaja, Jaapani uuringud, sotsiaaltöö. 

Kõik projektiga “Harrastusliikuja jalajälg loodusele “ liitunud tudengid on sportlikud ja aktiivsed ning tegelevad jooksmise, suusatamise, rattasõidu, triatloni, matkamisega jne. 

Et hõlmata erinevate liikumisviisidega üritusi, on projekti meeskond jaotatud neljaks kuueliikmeliseks rühmaks. Iga rühm keskendub erinevale liikumisharrastusele ja sellega seotud ühele üritusele: jooksmine (Viljandi Järvejooks), orienteerumine (Püünsi orienteerumise püsirada), maastikujalgrattasõit (Mulgi Rattamaraton), veematkad (Võhandu maraton). Vaatluseks ja mõõtmiseks on valitud koht looduslikus, sh kaitsealasid hõlmavas keskkonnas ja kevadsemestril toimuva ELU projekti aja spordiüritused, mille korraldajad on koostööst huvitatud. Üle 200 osalejaga erinevat sportlikku liikumisviisi esindavad spordiüritused lükati aga pandeemia tõttu edasi.

Kuna uurimismetoodika näeb ette mõõtmisi pikema aja jooksul, enne ja pärast spordiüritust (olgu see siis kevad või suvi), seejärel hilissügisel (oktoobri lõpus) ning taas kevadel (enne järgmise ürituse toimumist), siis selguvad harrastusliikuja jalajälje mõõtmise tulemused alles järgmisel suvel. Praegune projekt on aga tähtis alguspunkt, tehtud on esimesed mõõtmised ja vaatlused enne tärkavat kevadet ja „ärkavaid“ harrastusliikujaid.

Helen Sooväli-Sepping
Reeda Tuula-Fjodorov