Teadus

1 Minuti Loeng: kuidas erineb meeste migreen naiste omast?

Migreen pole ainult peavalu. Paljude uuringute kohaselt põhjustab migreen halvenenud elukvaliteeti ja mõjutab negatiivselt tööelu. Väheneb ka osavõtt ühiskondlikust elust. Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud ülemaailmse haiguskoormuse uuringu kohaselt on migreen puude põhjustajana Euroopas 13. kohal, meestel moodustab see kuni 2 protsenti kõigist kaotatud eluaastatest, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli neuroloogia külalisprofessor Toomas Toomsoo.

migreen

Meestel mõjutab naistega võrreldes migreen olulisemalt ka sissetulekut, eelkõige selle vähenemist, sest puudutud tööpäevad annavad märkimisväärselt tunda. Nii on näiteks USAs tehtud uuringutes leitud, et peaaegu 38 protsenti meestest pidid migreeni tõttu töölt puuduma kuni nädala. Samuti väheneb meeste võimekus toimetada kodus majapidamistöödes kuni 80 protsendil juhtudest, peaaegu 50 protsenti meestest aga arvavad, et ilma migreenita oleksid nad paremad lapsevanemad.

Kliiniliste sümptomite poolest ei erine migreen meestel eriti naistel esinevast migreenist. Meestelgi toob see kaasa suuri kannatusi nii patsiendile kui ka tema perele. Ühiskonnale on see väga kulukas, mistõttu raviküsimused ei erine naiste migreeni omadest ja on sama olulised.

Mitmete uuringute tulemusena on selgunud, et vaid 40 protsenti meestest otsib peavalu korral abi arsti juurest, samas pöörduks 80 protsenti meestest abi saamiseks arsti poole seljavalude tõttu.

On levinud teadmine, et migreen on justkui naistel esinev peavalu ja seetõttu pööratakse vähem tähelepanu meeste migreenile. Oleme harjunud teadma, et migreen on sageli seotud hormonaalsete kõikumistega, samuti seda, et migreen on naistel kaks-kolm korda sagedasem kui meestel. Samas teame ka seda, et nii meestel kui ka naistel on migreen sageduselt kolmas haigus.

Migreen on fluktueeriva iseloomuga seisund. Migreenipeavalud saavad pahatihti alguse lapseeas, kuid puberteediikka jõudmisel saavad just poisid migreenist vabaks palju enam kui tüdrukud. Enne puberteeti on poiste ja tüdrukute migreeni ühe aasta esinemissagedus võrdne, kuid pärast puberteeti hakkab selle esinemissagedus kasvama tüdrukutel, mitte aga poistel. Meestel on enam migreeni iseloomu muutumist, nii algab meestel sageli migreen episoodilisena, kuid hiljem on krooniline.

On oluline meestele teadvustada, et peavalukaebusega arstile pöördumine ei ole nõrkuse väljendus ja paljudel juhtudel on arstidel võimalus mehi aidata isikupärastatud raviplaaniga.

Kuigi teame väga hästi naiste migreenist, esineb migreenipeavalusid ka meestel. Meeste migreeni käsitlus ei erine naiste omast, kuid erinevused on siiski olemas. Meestel on migreenihoogusid enamasti harvem, kuid meestel on suurem risk peavalude krooniliseks muutumiseks võrreldes naistega, sest mehed kipuvad vähem kasutama migreeni ennetavat ravi. Suurendades meeste teadlikkust, et migreen on ajuhaigus ja põhjustab sagedaste hoogude korral raske puude, häirides ka igapäevast elu, on  migreeni siiski võimalik ravida ja haigussümptomeid oluliselt leevendada.