Teadus

Maailma ühes juhtivamas kirjastuses ilmusid TLÜ teadlaste toimetatud raamatud

Äsja ilmus Routledge rahvusvaheliselt kirjastuselt Tallinna Ülikooli professori Mart Susi ainutoimetatud kogumik “Digital Society, Human Rights and the Law". Samas kirjastuses ilmus ka TLÜ maastiku ja kultuuri keskuse vanemteaduri Tauri Tuvikese kaastoimetamisel raamat postsotsialistlikust linnataristust.

teadustöö

Routledge International Publishing on maailma üks juhtivaid kirjastusi. Professor Mart Susil kulus kogumiku väljaandmiseks alates ideest kuni tänaseni ligi kaks aastat. Kogumikus „Digital Society, Human Rights and the Law. Routledge Research Companion” on 26 artiklit teadlastelt ja mõnedelt praktikutelt üle maailma, kes on vaieldamatult absoluutses tipus inimõiguste ja digitaalühiskonna valdkonnas. Teiste hulgas Miloon Kothari (ÜRO endine eriraportöör), professorid Thomas Wischmeyer, Ugo Pagallo ja Mireille Hildebrandt ning Venemaa kohtunik Euroopa Inimõiguste Kohtus Dmitry Dedov.

Kogumiku sissejuhatavas artiklis esitab Susi inimõiguste mittekoherentse teooria idee digitaalkeskkonnas. Selle järgi inimõigusi iseloomustad digitaalses dimensioonis võrreldes offline-dimensiooniga õiguslik ebakindlus õiguskindluse asemel, ettenähtamatus ettenähtavuse asemel ning meelevaldsus argumenteerituse asemel. „Kirjastuse arvates on tegemist esimese laiapõhjalise raamatuga inimõigustest digitaalses keskkonnas,“ kinnitab Susi.

Mart Susi toimetatud kogumikuga saab tutvuda siin.

Tauri Tuvikese kaastoimetamisel ilmus kirjastuses teos "Post-Socialist Urban Infrastructures". Raamatu kaastoimetajad on Saksa geograaf ja linnaplaneerija Carola S. Neugebauer RWTH Aachenist ning linna- ja transpordiuurija Wladimir Sgibnev Leibnizi regionaalteaduste instituudist.

"Transpordivõrgustikud, soojasüsteemid või roheline taristu jäävad sageli pelgalt inseneride pärusmaaks. See kogumik aga vaatab neid teemasid sotsiaal- ja humanitaarteaduste vaatepunktist," selgitab Tuvikene. Ta lisasb, et need teadused rõhutavad, kuidas inimesed infrastruktuuri kasutavad, mis on selle ideoloogiline tähendus ja kuidas ühiskonnakorrad infrastruktuuri süsteeme loovad.

Vaba juurdepääsuga avaldatud kogumik postsotsialistlikutest linnataristutest on oluline panus mõtestamaks kriitiliselt infrastruktuuride kohta ühiskonnas, tehes seda linnageograafia, antropoloogia ning kultuuriteaduste võtmes.

Tauri Tuvikese kaastoimetamisel ilmunud raamat on avatud juurdepääsuga, osalt ka tänu TÜHI uuringufondi toetusele. Seda saab lugeda siit.