Pressiteade

BFMi tudeng Roosmarii Sarapuu pälvis Eesti Teadusagentuuri preemia

12. detsembril toimus Tallinna Tehnikakõrgkoolis Eesti Teadusagentuuri (ETAG) üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi autasustamine, kus tunnustati 2023. aasta parimaid konkursitöid.

Roosmarii Sarapuu_Kristi Tüvi
Roosmarii Sarapuu. Autor: Kristi Tüvi

BFMi koreograafia eriala 4. kursuse tudeng Roosmarii Sarapuu pälvis rakenduskõrgharidusõppe ja bakalaureuseõppe üliõpilaste astmes 3. preemia. Sarapuu sai ETAGi preemia humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas konkursitööga „Tiina Kapperi tantsustuudio“, mille juhendaja on BFMi tantsuteooria lektor Heili Einasto.

Teadusagentuuri esitati tänavu 456 konkursitööd, neist 82 humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas. Kas preemia tuli BFMi tudengile ootamatult? „Ühelt poolt oli preemia pälvimine väga ootamatu, sest töid esitati ju kokku palju ning tantsuvaldkond eraldi ei ole sellises teadustööde kontekstis väga pildis. Teisalt teadsin väga hästi, kui palju aega ja pühendumist olin töösse pannud ning milline tervik materjalist lõpuks koorus. Tööd konkursile esitades ei kahelnud kordagi, et see kuidagi ebapiisav oleks,“ räägib Sarapuu ja lisab, et emotsioonid on seoses preemiaga igati positiivsed. „Meie kultuuriruumi-spetsiifilisi uurimusi tantsuvaldkonnas väga ei tehta, seega olen äärmiselt rõõmus ja tänulik, et ETAG mu tööd tunnustas.“

Roosmarii Sarapuu esitas konkursile „Tiina Kapperi tantsustuudio“ nimelise teadustöö. Eelnimetatud tantsustuudio oli üks suurimaid eelmise sajandi esimesel poolel Tartus tegutsenud tantsustuudioid ning Kapper oli väga karismaatiline isiksus ja pühendunud õpetaja, kes seisis tugevalt professionaalse tantsuhariduse ja tantsuvälja kujunemise eest. Tema tantsukooli õpilastest moodustus näiteks Vanemuise Teatri esimene balletirühm ning stuudio tegevus mõjutas meie moderntantsu maastiku arengut ja edendas nii tantsuharidust kui üldist kultuurielu laiemalt. „Üks hästi põnev ja rikkalik osake meie oma tantsuajaloost,“ kommenteerib teadustöö autor.

Preemia pälvinud Sarapuu soovib eraldi tänada juhendaja Heili Einastot, kelle tõukel tudeng taolise väljakutse üldse vastu võttis. „Heili seisab selle eest, et tantsust ka teaduslikult eesti keeles kirjutataks, uuritaks ja mõeldaks. Arvan, et tants, ükskõik kas teaduslikus, loomingulises või argielu kontekstis ei saa praeguses ühiskonnas piisavalt tähelepanu ja selle tohutu potentsiaal jääb laiema huvi ja teadlikkuse eest avardumata. Kui ma läbi oma seminaritöö suudaksin mõne inimese panna tantsuetendusele tulema või kasvõi tantsu iseseisva valdkonnana teadvustama, siis on töö õnnestunud,“ ütleb Sarapuu.