Haridusblogi

Kevadine nädal Debreceni ülikoolis vahetustudengina

Külastasime 1.–5. aprillil Debreceni ülikooli, mis on haridusteaduste instituudi partnerülikool Ungaris. Tutvusime kohaliku instituudi, lasteaia ning haridussüsteemiga.

Mäng

Hommikud veetsime ülikooli juurde kuuluvas praktikalasteaias ning nägime erinevaid õppetegevusi, veetsime palju aega õues ning käisime ka lastega õppekäigul. Lisaks oli õpilasesinduse poolt korraldatud meile linnatuur meie esimesel päeval ning nädala keskel toimus rahvusvaheline õhtu, kus meie saime rääkida Eestist ja teised Erasmus-programmi tudengid rääkisid oma riikidest.

Debrecen

Debreceni ülikooli peahoone

Lasteaias veedetud neli päeva olid väga põnevad ja täis erinevaid kogemusi. Lasteaed ise koosnes kolmest majast ja lasteaias oli 10 rühma. Rühma suurused olid erinevad, maksimaalselt 30 last ühes rühmas. Ungari lasteaias on väga oluline koostöö pere ja lasteaia vahel. Õpetaja on lastele justkui teiseks emaks, kes pakub lastele hoolt ja lähedust. Ungari lasteaedade õppetegevused erinevad Eesti lasteaia õppetegevustest. Palju kasutatakse muusikalisi mänge, laule, luuletusi ning sportlikke tegevusi. Nende mõtteviisiks on, et laps õpib läbi mängu kõige paremini. Lasteaias käivad kolme- kuni kuueaastased lapsed ning lasteaed on kohustuslik.

Lasteaed

Lasteaia õueala

Lasteaed on avatud tööpäevadel kell 07.00–17.00 ja soositud on kahe õpetaja süsteem. Selleks, et saada Ungaris õpetajaks, tuleb läbida kolmeaastane bakalaureuseõpe. Ülikoolikatsed on Ungaris Eesti omadest erinevad, seal vaadatakse lisaks teadmistele ka füüsilist ja musikaalset valmisolekut. Meile kõlas üsna põnevalt, et kandidaatidel tuleb ette laulda 3 rahvalaulu, teha kukerpalli ning lugeda raamatust unejuttu. Ungaris saadud kogemused on nii isiklikus kui ka tööalases arengus vajalikud ning oleme väga õnnelikud, et saime sellise kogemuse osalisteks!

Autorid: Anette Avvald ja Ksenia Borovichuk, alushariduse pedagoogi magistriõppe I kursus