Loodusblogi

Mida huvitavat tehakse keemia praktikumides?

Oma keemia praktikumide kogemusest kirjutab põgusalt Mihkel Jaan Balodis, kes on bioloogia kolmanda aasta tudeng, kes on võtnud kõrvalerialaks keemia.

Mustmadu

Tänu sellele, et olen võtsin kõrvalerialaks keemia, on mul olnud võimalus käia üsna sageli ka Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi laborites, seda teinud juba kaks aastat.

Esimesel aastal osalesin „Orgaanilise keemia I“ praktikumides, kus sünteesisime dibensaalatsetooni (päikesekreemide koostisosa). Lisaks võrdlesime, kuidas erinevad ained põlevad ning valmistasime lahuse, mis helendab pimedas. Bioorgaanilise keemia laboris eraldasime valke ning valmistasime seepi. Toiduainekeemias eraldasime porgandist karotenoide ning kasutades infrapunaspektrofotomeetriat hindasime porgandi beeta-karoteeni kontsentratsiooni. 

Teisel aastal eraldasime orgaanilises keemias piprakaunast piperiini (aine, mis annab piprale pipramaitse). Lisaks eraldasime nelgist eeterlike õlisid (nelgiõli) mitmekordse destilleerimise ja filtrimise teel. Samuti valmistasime nitrovatti, mida oli võimalik käes põletada. Oma kogemuste põhjal võin öelda, et suurt kogust nitrovatti ei tasu korraga põlema panna, sest käekarvad võivad ära põleda. Tutvusime ka keemikute "musta maoga" (P-nitroatseetaniliidi dehüdreerimine).


Autor: Mihkel Jaan Balodis, bioloogia (kõrvalerialaga), kõrvalerialaks keemia, 3 õa