1 Minuti Loeng: kuidas aitab sport stressi ja vananemise vastu? (Kristjan Port)

Vanuse kasvades on kolm uut ja paljudele üllatavat põhjust, miks peaks kehalist aktiivsust suurendama, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

sport

Olulised organid ajust, südame, maksa ja näiteks nahani on vanuse kasvades jätkuvalt suure koormuse all ning nende talitluse jätkumine sõltub pidevast uuendusprotsessist. Uuendus sõltub kalli valgulise ehitusmaterjali saadavusest.

Vanuse kasvades langeb kehaline aktiivsus ja energiakulu. Tänu sellele süüakse vähem. Enamus igapäevasest valguvajadusest saadakse toidust. Olles ühtlasi toidu kõige kallim komponent. Toidukoguse vähenemisega satub valkude piisav saadavus ohtu. Loodus on sellele mõelnud ja hangib puuduse ajal vajalikud asendamatud valgud lihastest.

Kuid vähenev ja nõrgemaks muutuv lihaskond ei ole suuda elutähtsate organite haigustest taastumise vajadust katta ja olukord halveneb. Muu hulgas väheneb taoliste hädade ajal ka söögiisu ja olukorra halvenemine kiireneb. Lahenduseks lihaste eest hoolitsemine ja selle alustamiseks piisab lihtsatest harjutustest.

Koos lihaste treenimisega hooldatakse nn semantilist mälu, kus peituvad asjadest ning maailmast arusaamise teadmised. Värsked uuringud kinnitavad, et vanadusega kaasnevat maailma adumise langust saab kehaliste harjutustega pidurdada ja isegi tagasi pöörata.

Ning lõpuks, kuna kehaline aktiivsus sunnib tööle ja mõjutab praktiliselt kõiki kudesid, aktiveerib see nende jätkuvat hooldust ja arengut. Kingi vanavanematele jõuludeks hantlid!

Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port astub 10. detsembril samal teemal üles harrastussportlastele mõeldud loengusarjas “Treeni teadlikult 2019”.

“Treeni teadlikult” on juba mitmendat aastat igal teisipäeval Tallinna Ülikooli Räägu õppehoones toimuv tervist edendavate loengute sari, mis mõeldud harrastussportlastele, perearstidele ja -õdedele, treeneritele, lapsevanematele, kes on huvitatud enesetäiendamisest tervislikult sportimise ja vigastuste ennetamise valdkonnas osalema loengusarjas.