Kuidas mõistlikult pühi pidada?
Meil on kultuuriline surve osaleda mitmetel erinevatel pimedale perioodile jäävatel pidustustel, mis on kujunenud aga enamasti ostlemise pühadeks. Välisele suunatud uhkete aga ajutiste kaunistustega pidu ei tee meid sisimas õnnelikuks ning tekitab muuhulgas tohutul hulgal prügi. Küll aga toob meile rõõmu lähedastega koos olemine. Seega, võiksime suunata oma piiratud ressursid sellele, mis on parem meile kõigile- inimestele ja keskkonnale.
Nõksud, et pühad oleksid toredad ja keskkonnasõbralikud:
- Kõige tähtsam on koos olemine ja koos tegemine ehk kui soovitakse ilmtingimata teha kingitusi, siis need võiksid olla aeg ja elamused. Kui on tungiv soov teha ka materiaalseid kingitusi, siis vajalikke kaupasid saab edukalt teiselt ringilt ning palju vahvat leiab erivajadustega (nt Hea Hoog) või pagulastaustaga (nt Siin&Sääl, Mondo) inimeste valmistatud kaupade hulgast. Nii on sinu kingitusel lisaks praktilisele, ka inimkondlik väärtus. See ei löö sinu rahakotti auku sisse.
- Kokku võiks leppida, kes teeb kellele (ühe) kingituse - nii ei jää keegi ilma ja samas ei panustata juurde niigi asjadesse uppuvasse maailma. Ebavajalikud asjad, mida kingitakse lihtsalt kinkimise pärast võiks jätta ostmata ja see raha suunata näiteks annetusteks.
- Kõige soojema tunde, eriti vanematele inimestele, tekitavad ikkagi ise tehtud asjad. Ka see on oma aja ja pühendumuse kinkimine kallile inimesele.
- Firmakingituste asemel on väga kena komme teha külastus (ja annetus) hoopis loomade varjupaika. Samas tasub meeles pidada, et koduta loomad vajavad meie toetust aasta ringi, mitte ainult pühade ajal.
Pakendamisel eelista ühekordsetele ja glitterliimiga kaunistatud paberitele loovust. Lisaks taaskasutatud materjalidele, saab pakendada ka kangasse, ajalehtedesse või jääkidest valmistatud kottidesse (nt MTÜ Jääk ja praak).
Igal aastal muutuvate kaunistustrendidega kaasas käia on ääretult väsitav ja ka ebamõistlik. Koos käbidest ja paeltest ehteid meisterdades saame veeta lastega napiks jääma kippuvat ekraanivaba aega. Meeleolu loovad ka aastast aastasse kasutust leidvad vanaemade pärjad või õlgedest jõulusokud.
Alati ei pea tooma tuppa mahasaetud puud ega riputama välja valgusreostust tekitavaid õuetulekesi. Need segavad nii inimeste kui ka loomade ja lindude und ja rännet. Küünlaid võime aga panna hoopis metsas või tänaval kasvavale kuusele - seda muidugi ohutust jälgides.
- Peol nautige perega ühist ekraanivaba aega ja lähedust. Tore on koos vaadata vanu fotoalbumeid või diapositiive. Emotsioone loovad ka lauamängud, nii need, mis tekitavad nostalgiat (nt Tsirkus või Reis ümber maailma) kui ka hoopis uusi oskusi õpetavad mängud (nt Pandemic, Tiivulised).
Pidu toidulaual
Tavaliselt käib peoga kaasas ka lookas peolaud. Tänapäeva kiirel ajal moodustavad selle erinevad valmistoidud kaubanduskettidest. Aga prooviks seekord teisiti! Kutsu sõbrad ja sugulased kokku ning palu igaühel tuua kingiks lauale üks omatehtud roog. Eriti hea, kui see oleks kas päästetud või ise kasvatatud või kohalikult talunikult pärit toit - nii hoiame lisaks suhetele ka keskkonda ning kogukonda. Selline tööjaotus tagab võrdsema koormuse, sest tavaliselt kipub lauakatmise vastutus langema vaid mõnele hõimlaste õlgadest.
Teine vahva võimalus on alustada ühist tähistamist ka ühiselt kokates - igaüks toob kingina mõne tooraine, millest juttu pajatades valmistatakse erinevaid pidusööke. Kuna pühade ajal töötab meie politsei ja päästeamet topeltkoormusega, võime anda enda panuse rahulikesse pühadesse alkovaba peoga.
Kui peolaualt jääb toitu üle, pane külmutamist kannatavad toidud sügavkülma, et neid hiljem süüa. Võimalus on jagada toit ka laiali - seda saab teha nii kogukonna toidujagamiskappides või sotsiaalmeedia toidujagamisgruppides (nt Foodsharing Tallinn).
Kaalul on ühised mälestused
Suunates oma vaimsed ja füüsilised ressursid lähedaste, mitte poodide poole, loome toredaid ühiseid mälestusi, mitte aga uut prügimäge. Aastate pärast mäletavad kõik palju paremini seda tunnet, mis oli lähedastega koos midagi tehes kui seda, kes mida kellelegi kinkis.