Loodusblogi

Looduse Akadeemia alustab

Selleks, et anda ka pisut noorematele huvilistele aimu, mida tähendab teadus ja kuidas erinevaid looduses toimuvaid protsesse mõista ning uurida, alustab Teadusnädalal, 29. septembril, Tallinna Ülikoolis kooskäimist Looduse Akadeemia. Sügistalve plaanitud 12 ringitunnis tutvustatakse erinevaid teemasid, mis ühel või teisel moel, otseselt või kaudselt, on seotud meie argieluga.  IofE_lastej6ul_2012_24Kui tihti me muidu mõtleme sellele, kust tuleb meie hommikupiim või pudrukaer, kas taime kasvuks vajalik muld on viljakas ja miks see vajalik on, kas meil on piisavalt vett nii taimedele kui ka iseendi joogiks, millises veekogus on elanud õhtusöögiks söödav kala ning keda see kala omakorda sööb või kuidas mõjutavad bakterid meie toidulauda, kuidas saab soojaks meie kodu ning kuidas ja kuhu oleks hea oma tuleviku elamine planeerida. Neile ja teistele sarnastele küsimustele saab Looduse Akadeemias vastuseid otsida koos TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudi teadlastega. Looduse Akadeemia eesmärk on läbi praktiliste, loominguliste ning mänguliste tegevuste ja arutelude laiendada laste silmaringi, arendada loodustunnetust ja vaatlusoskusi, näidata seoseid looduses toimuvate protsessida ja meie igapäevaste otsuste ja tegevuste vahel. Tegevused: keskkonnamängud; loodusvaatlused; töö mikroskoobiga; eksperimendid ja katsed laborites; meisterdamine; protsesside jälgimine; õuesõpe jne. Keda ootame osalema: 8-12-aastased huvilised. Toimumisaeg: igal neljapäeval kell 16.00-17.30. Toimumiskoht: Tallinna Ülikooli laborid ja auditooriumid. Olenevalt teemast - ka õues. Osavõtumaks: 25.- kuu (sisaldab vähemalt 4 kohtumist kuus, vajaminevaid õppevahendeid). Teemad:
  • iofe_2012_013Esimesel kohtumisel alustame algusest – kirjeldame, mis on elu ning miks me peame sööma ja miks me kõike ära süüa ei tohi.
  • Räägime veest ja ilmast ja kuidas need asjad omavahel seotud on, kust vesi tuleb, kuhu läheb ja mida iga inimene saab oma igapäevaelust puhta vee olemasoluks ette võtta.
  • Vaatleme järvede ja merede elustikku: vetikad, taimed, zooplankton ja kalad. Räägime toiduahelast ning iga ahela lüli tähtsusest.
  • Uurime, millistes tingimustes kasvab meie toit põllul, milline on mulla koostis ja kes seal elavad ning miks muld üldse on vajalik.
  • Tutvustame erinevaid rabataimi, turba teket ning rabaökosüsteemi moodustumist. Räägime turbast ja selle kasutamisest.
  • Räägime Eesti söödavatest taimedest, ka mürgistest. Pöörame tähelepanu just eriti kasulikele ja ka kättesaadavatele taimedele.
  • Otsime vastuseid küsimustele, mis on fotosüntees ja kuidas taimed hingavad ning mis saab taimest pärast tema surma.
  • Vaatame mee sisse, räägime, millest koosneb mesi, miks on mesi hea, kuidas me saame mesilasi aidata.
  • Mängime arhitekte ja alustame ühe savimaja ehtusega. Arutame, millega me peame arvestama, et üks maja püsti saada.
  • Räägime toitumisest ja mikroorganismidest ning tutvume meile nii kahjulike kui ka kasulike bakteritega.
Vastuseid aitavad leida TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudi teadlased: Anna-Helena Purre, MSc; Egert Vandel, PhD; Elle Rajandu, PhD; Ivan Kuprijanov, MSc; Jaanus Terasmaa, PhD; Kairi Tammoja, PhD; Kristi Paas, MSc; Liisa Puusepp, PhD; Martin Küttim, MSc; Mihkel Kangur, PhD; Piret Vacht, MSc; Sven Aluste, M.Eng. Loe lisa ja registreeri: www.tlu.ee/looduseakadeemia Täiendav info:

Liisa Puusepp, liisa.puusepp@tlu.ee

Katrin Soidra-Zujev, katrin.soidra-zujev@tlu.ee