Ühiskonnateaduste blogi

Sünnipäevakollokvium keskendus riigi ja ülikoolide koostööle

Riigikogu konverentsikeskuses toimus esmaspäeval 21. veebruaril traditsiooniline riigi sünnipäevakollokvium, mis keskendus seekord omavalitsuspäevale ning riigi, kohaliku omavalitsuse ning ülikoolide koostööle.

pilt

Hübriidvormis toimunud kaheksanda kollokviumiga «Koostöö kui arengu võti – omavalitsuspäeva ideest riikliku tähtpäevani» tähistatakse ka omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva viiendat aastapäeva ning märgiti ära taasiseseisvunud Eesti esimese õiguskantsleri Eerik-Juhan Truuväli sünniaastapäev.

Kollokviumil esinesid riigikogu esimees Jüri Ratas, president Arnold Rüütel (kelle kõne kanti üle kohapeal Sulev Lääne poolt), riigihalduse minister Jaak Aab ning teised riigi, kohaliku omavalitsuse ning valdkonna teadlaste ja ekspertide esindajad, samuti Soome ja Läti suursaadikud. Kollokviumil toimus ka paneeldiskussioon, mille arutelu teemaks oli omavalitsuspäev kui riiklik tähtpäev korraldajate vaatenurgast. Paneeldiskussioonil esinesid omavalitsuspäeva kui riiklikku tähtpäeva korraldanud ja ka sellel aastal korraldavate kohalike omavalitsuste juhid.

Pildigalerii

Kollokviumi salvestus

Kollokviumi lisainfo ja KAVA

President Arnold Rüütli kõne

Kajastus Postimehes

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas rõhutas, et riigi sünnipäevale pühendatud kollokviumi kindlaks traditsiooniks kujunemine annab tunnistust sellest, et omariikluse ja omavalitsuste toimimist puudutav temaatika on kõigile osapooltele südamelähedane ja tähenduslik. «On heameel tõdeda, et koostöö riigi, omavalitsuste ja ülikoolide vahel nii spetsialistide kui juhtide tasandil on muutunud igapäevaseks ja väga sisuliseks. Keerukad ajad nõuvad tavapärasest veelgi paremini kaalutletud tõenduspõhiseid lahendusi, mille üle arutleme ka sellel tavapärasest pisut pidulikumal kokkusaamisel,» ütles Niglas.

Katrin Niglase sõnavõtt

pilt

Tallinna Ülikooli valitsemiskorralduse lektor, MTÜ Polis president Sulev Lääne märkis, et traditsiooniks kujunenud, juba kaheksandad Eesti riigi sünnipäeval koostöövõrgustiku korraldatavad kohtumised riigikogus on sellel aastal mitmel põhjusel erilised. «Koos riikluse ajaloo äramärkimisega tähistame ka riigi, kohalike omavalitsuste, ülikoolide ning kodanikuühiskonna koostöös sündinud omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva viiendat aastapäeva. Omavalitsuspäev on kujunenud uueks foorumiks, kus ühiskonna olulised teemad saavad erinevatest aspektidest analüüsitud ning koos päevakohaste deklaratsioonidega ka erinevate institutsioonide poolt edasiste arutelude teemadeks võetud. Kahjuks on kuhjunud ka mitmed kriisid, mis nõuavad lahenduste leidmiseks avaliku võimu erinevate tasandite esindajatelt tegevuste osas senisest selgemat sõnumit,» rääkis Lääne.

Sulev Lääne avasõnad

Tema sõnul on seejuures oluline määratleda Eesti edasise arengu kesksed väljakutsed ning lähtudes riigi ja kohaliku omavalitsuse senistest kogemustest, sealhulgas sarnaselt Eerik-Juhan Truuväli tegevuse pärandist, tuleks keskenduda õigusriigile kohaselt ühiselt riikluse kindlustamisele ja arendamisele ning selleks optimaalsete lahendusteede leidmisele.

pilt

pilt

Tervitused kohaletulnutele andsid üle ka Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse aseesimees, Rakvere Linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami (veebi vahendusel), Soome suursaadik Eestis Timo Kantola ja Läti suursaadik Eestis Raimonds Jansons

Timo Kantola toonitas, et omavahelise hea suhte aluseks on tihe kommunikatsioon, areneda saame koostööd tehes. Koostamisel on ka Soome ja Eesti tulevikukoostöö raport, mis valmib juba märtsis. "Soovime, et raport annaks hoogu arutelule, milline on Eesti ja Soome suhe ja milliseid tulevikulahendusi me tahame koos edendada. Soome ja Eesti suhted on alati olnud erakordsed, ja oluliseks põhjuseks on kohaliku tasandi koostöö, rohujuure tasandi koostöö. Inimesed ja ettevõtted on omavahel otse ühenduses," võttis suursaadik oma ettekande kokku.

Soome suursaadiku Timo Kantola kõne

 

Läti suursaadiku Raimonds Jansonsi sõnul on nii saatkonnas kui ka Lätis peetud oluliseks koostööd Eesti erinevate omavalitsustega: "Lätis oleme Eestit vaadanud kui riiki, kus on eripärased regioonid ning palju tugevaid ja atraktiivseid linnu, millest igaühel on oma nägu. Läti ja Eesti suhted põhinevad suuresti mõlema riigi valdade, linnade ja regioonide, ja mitte ainult piiriäärsete, omavahelistele suhetele."

"Muidugi ei ole igasugune koostöö alati lihtne. See nõuab aktiivset dialoogi, kogemuste vahetamist. Ja see võib mõnikord põhjustada erimeelsusi ja vaidlusi. Kuid nagu öeldakse - tõde selgub vaidlustes, mitte meelitustes." 

Raimonds Jansons, Läti suursaadik Eestis

Läti suursaadiku Raimonds Jansonsi kõne

 

Kollokviumi esimese ettekande "Omavalitsuspäeva idee sünnist ning ühistegevusest uue traditsiooni loomiseni" tegi Sulev Lääne kolleegide Sulev Mäeltsemees, Sirje Ludvig, Indrek Grauberg, Tiia Õun, Raivo Vare, Veikko Luhalaid, Jan Trei, Ott Kasuri, Eve East, Georg Sootla, Rivo Noorkõiv, Kersten Kattai, Mikk Lõhmus, Erik Sandla, Ants Liimets nimel.

Omavalitsuspäeva idee sünnist ning ühistegevusest uue traditsiooni loomiseni

 

Aivar Kokk, Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees, Riigikogu kohaliku omavalitsuse ja regionaalpoliitika toetusrühma esimees, arutles teemal "Omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva seadustamisest Riigikogus" ning riigihalduse minister Jaak Aab rääkis Omavalitsuspäeva kui riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöö sümbioosist. Jaak Aabi sõnul on just sellistel, mitmete kriisidega aegadel nagu praegu on riigi ja kohalike omavalitsuste tihe koostöö väga oluline ja ainumõeldav viis asju ajada: "Kõigil neil hetkedel, kui asjad on tõsised, siis pole reeglina küsimustki riigi ja omavalitsuste partneriks olekus. Kui ikka sügistorm on viinud kogu piirkonnast elektri nagu juhtus paar aastat tagasi Võrumaal või on olukord selline nagu oli koroonapandeemia alguses Saaremaal, siis ei ole olnud ilmselt kunagi sellist hoiakut, et ühel pool on meie kui riik ja teisel pool nemad kui omavalitsus."

Jutuks tuli ka üks värskem näide koostööst, energiakulude hüvitamise taotluste menetlemine: "Kohalikud omavalitsused praeguseks vastu võtnud juba kümneid tuhandeid inimeste taotlusi ja suutnud neist ka olulise osa läbi vaadata ja hüvitamisotsused ära teha. Veel kord suur tänu kõigile omavalitsusjuhtidele ja konkreetselt selle teemaga seotud inimestele kohapeal selle töö eest, mis paljude inimeste jaoks leevendab oluliselt keerulist olukorda. Omavalitsused on olnud nii oma inimestele kui riigile selle toetuse taotlemise korraldamisel heaks partneriks."

Loe Jaak Aabi täielikku sõnavõttu SIIN

pilt

pilt

Ettekandega "Regionaalse koostöö arendamine – Harjumaa Omavalitsuspäev (HOP) kui uus võimalus " esinesid Rae vallavanem Madis Sarik, HOLi tegevdirektor Andre Sepp, Rae abivallavanem Tanel Tammela.

"Oma riik ja oma valitsus on need, mis annavad julgust ja kindlust, kui noored selle aktiivselt käsile võtavad."

Helmen Kütt

Helmen Kütt, Viljandi Linnavolikogu esimees ja Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees, on tänulik, et ka Riigikogu liikmed (sh Tiiu Aro ja Aivar Kokk) on kaasatud kollokviumi ja Omavalitsuspäevade korraldajate hulka. Helmen Kütt tuletas meelde, et Riigikogu liikmetest suur osa on seotud kas otseselt või kaudselt kohalike omavalitsuste ja nende juhtimisega, seetõttu on tal suur rõõm, et "Noored ja omavalitsuspäev" on see side, mis annab kindluse, et sellised üritused toimuvad ka edaspidi: "Oma riik ja oma valitsus on need, mis annavad julgust ja kindlust, kui noored selle aktiivselt käsile võtavad."

pilt

TLÜ tudengid Maris Sild, Mari Puuram, Kaja Liivak, Katrin Markii, Lili Tiri, Hannes Nagel, Marika Saar, Eingard Tops, Evely East, Anneli Pärlin arutlesid teemal "Noored ja Omavalitsuspäev". Ettekande eesmärgiks on vaadata Omavalitsuspäevaga seonduvat noorte vaatenurgast ja mõelda sellele, kuidas omavalitsusteemasid ka noortele lähemale tuua. Tudengid vaatasid võimalusi, kuidas omavalitsus just noortele lähemale tulla, olgu selleks siis valimisea langetamine või noortevolikogud: "Ühelt poolt sunnib see täiskasvanuid ka rohkem noortega arvestama, aga teiselt poolt muutuvad noored ühiskondlikult aktiivsemaks. Suureneb kaasamõtlemine ühiskondlike teemade üle, kaasatus kolmandas sektoris ja seos kodukohaga. Lisaks annab see juba varem praktilise kogemuse valimaskäimise näol."

Maris Sild tõi välja, et lisaks formaalsele poolele on vaja muuta ka linna- ja vallajuhtide ning ametnike suhtumist noorte kaasamisse: "Noori tuleb kaasata, kuid see ei saa olla kaasamine vaid kaasamise pärast. Esimese asjana tuleb läbi mõelda see, milline on noorte jaoks jõukohane tase. Kuidas antakse tagasisidet, samal ajal ka noori võimestades ning arendades, ja kuidas seeläbi tõsta noorte motivatsiooni veelgi enam panustada ning osaleda. Head näited kannustavad ka teisi noori osalema ning rohkem panustama."

Noored ja Omavalitsuspäev ettekanne

Noored ja Omavalitsuspäev esitlus

pilt

pilt

pilt

Kollokvium jätkus paneeldiskussioonidega. Omavalitsuspäevast (OVP) kui riiklikust tähtpäevast korraldajate vaatenurgast rääkisid:

Eesti III OVP: Tarmo Tammiste, OVP ajal linnapea Narva,  28. september 2018

Teema „Eesti ja Euroopa Liit – Tänased arengud ja tuleviku koostöö võtmeteemad Narvas ning Ida-Virumaal“

Eesti IV OVP: Romek Kosenkranius, Pärnu linnapea

Teema „Haridus, Teadus ja Ettevõtlus - tee tulevikku“

Eesti V OVP: Tiiu Aro, OVP ajal Saaremaa Vallavolikogu esimees

Teema „Maaelu-ja regionaalareng koostöös“                            

Eesti VI OVP: Lemmit Kaplinski, OVP ajal Tartu Linnavolikogu esimees

Teema „Riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöö ning rohepööre kui ühine väljakutse“

Eesti VII OVP:  Helmen Kütt, Viljandi Linnavolikogu esimees, Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees

Teema „Elule aastaid ja aastatele elu!“

Eesti VII Omavalitsuspäev toimub Viljandis, 22.-23. september 2022.

 

Esimene Harjumaa Omavalitsuspäev (HOP I) leidis aset 2021. a. 1. oktoobril Rae vallas, Rae vallavanem Madis Sarik esines kollokviumil teemal „Täienduskoolitus ja tasemeõpe ning nutikas kohalik omavalitsus“.

2022. a. Harjumaa Omavalitsuspäev - HOP 2 toimub sel sügisel Viimsis, teemaks on seekord „Elukestev huviharidus – tegusana teel“.

 

Tallinna Ülikooli nimel tänas kohaletulnuid TLÜ haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun, kes kinnitas tulevikus koostöö jätkamist ja ülikooli huvi teaduspõhise targa ühiskonna eestvedajana. Viljandis toimuva Omavalitsuspäeva teema „Elule aastaid ja aastatele elu“ haakub hästi ülikooli enda arengukavaga: "Leiame, et see on kogu Eesti keskne teema - elukaare toetamine, inimese heaolu tervikuna, laste ja õpilaste toetamine, alusharidusest kõrghariduseni ning läbi elukaare." 

Kohtumiseni juba Viljandis ja Viimsis, ning toredat saabuvat iseseisvuspäeva!

pilt

pilt

pilt

pilt

pilt

pilt