Haridusblogi

Professor Anastassia Zabrodskaja ERASMUS+ loengud Marokos

Professor Anastassia Zabrodskaja pidas loenguid kultuuridevahelisest kommunikatsioonist ja mitmekeelsusest Sidi Mohammed Ben Abdellah ülikoolis Fesis, Marokos.

Kursusel osalejad

ERASMUS+ programmi raames külastas professor Anastassia Zabrodskaja 4.–9. detsembrini 2024 Sidi Mohammed Ben Abdellah ülikooli Fesis, Marokos, kus ta pidas inspireerivaid loenguid. Tema külaskäik, mida võõrustas Humanitaarteaduste teaduskond, tähistas olulist ideede vahetust kultuuridevahelise kommunikatsiooni ja sotsiolingvistika valdkonnas.

Oma kaheksa tunni pikkuse õpetamise jooksul käsitles professor Zabrodskaja selliseid teemasid nagu "Ülipaljusus, mitmekeelsus ja kultuuridevaheline kommunikatsioon Eestis". Ta andis põhjaliku ülevaate selle kohta, kuidas keeleline mitmekesisus kujundab sotsiaalseid ja kultuurilisi dünaamikaid Eestis. Tema loengud uurisid kriitiliselt Eesti keelemaastikku, käsitledes mitmekeelsuse ja ühiskondlike struktuuride vastastikust mõju ning viise, kuidas keelekasutus kajastab ja mõjutab avalikku ruumi ja kultuurilist identiteeti.

Eri tähelepanu pöörati keelepoliitikate, ideoloogiate ja uskumuste keerukusele vene-eesti segaperedes, tuues esile, kuidas keel toimib sillana – või mõnikord tõkkena – mitmekeelsetes kodudes. Tema loengud pakkusid analüütilise vaatenurga mõistmaks keelepraktikate läbirääkimist nendes peredes, rõhutades nii ajaloolisi kui ka tänapäevaseid sotsiaal-poliitilisi mõjusid.

Anastassia Zabrodskaja

Professor Zabrodskaja loengud olid ühtaegu valgustavad ja mõtteid ärgitavad, haarates kuulajaid dünaamilistesse aruteludesse, mis sidusid teoreetilised perspektiivid praktiliste näidetega. Nii tudengid kui ka õppejõud osalesid aktiivselt, panustades elavasse intellektuaalsesse atmosfääri.

Loengud julgustasid üliõpilasi jagama oma vaatenurki ja esitama sisukaid küsimusi mitmekeelsuse pakutavate võimaluste ja väljakutsete kohta nende enda kontekstis. Sellised teemad nagu keelelise mitmekesisuse kajastamine avalikus ruumis ja perede keelepoliitikate areng tekitasid elavaid arutelusid, kus osalejad tõid paralleele Eesti kogemuste ja Maroko rikkaliku keelemaastiku vahel.

Loengute interaktiivsed osad hõlmasid juhtumiuuringute kriitilist analüüsi, rühmaarutelusid ja ühisuurimust keeleideoloogiate mõjust kultuuridevahelisele kommunikatsioonile. Paljud kuulajad tundsid huvi professor Zabrodskaja uurimistöö võrdlevate metoodikate vastu, eriti tema töö vastu vene-eesti peredes.

Tudengid Marokos

Need vahetused süvendasid tudengite arusaamist kultuuridevahelise kommunikatsiooni ja sotsiolingvistika kontseptsioonidest ning pakkusid neile praktilisi teadmisi keeleliste väljakutsetega tegelemiseks oma mitmekeelsetes ja multikultuursetes keskkondades. Elav osalus rõhutas ürituse edukust kui platvormi kultuuridevahelise dialoogi ja akadeemilise koostöö edendamiseks.

Külaskäigu tipphetkeks oli avalik loeng ülikooli raamatukogus pealkirjaga "Mitmekeelsete perede keelepoliitikad COVID-19 pandeemia ajal: vaatenurki erinevatest kontekstidest". Loeng andis väärtusliku ülevaate sellest, kuidas pered pandeemia ajal keelekasutust ja kultuuridünaamikaid juhtisid.

Kohalik akadeemiline kogukond võttis ERASMUS+ visiidi soojalt vastu. Peavõõrustaja, inglise keele ja kultuuriuuringute professor Omar Moumni kiitis ERASMUS+ programmi rahvusvahelise koostöö edendamise ning keelelise ja kultuurilise mitmekesisuse mõistmise süvendamise eest. Käesoleva aasta juunis pidas professor Moumni loenguid Tallinna Ülikoolis (vt siin). Sellised algatused rõhutavad üleilmsete akadeemiliste partnerluste tähtsust tänapäeva omavahel seotud maailmas, et tegeleda pakiliste sotsiolingvistiliste ja kultuuriliste väljakutsetega.

Teine märkimisväärne tulemus oli see, et pärast kohtumisi tudengitega avaldasid mitmed neist huvi õppida Tallinna Ülikoolis 2025–2026. õppeaastal. ERASMUS+ programm toetab kolme tudengi õppesemestrit.

Teksti autor on dr Anastassia Zabrodskaja, kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.

Erasmus+