Tudengiblogi

ELU projekt tõi Tallinna Ülikooli kinosaali Hiina kultuuri tutvustavad filmid

Loe Hiina filmikuust lähemalt https://elu.tlu.ee/et/projektid/hiina-filmikuu

Hiina filmikuu

 

ELU projekti "Hiina filmikuu - Made in China" raames linastus BFM-i SuperNova kinosaalis oktoobrikuu igal reedel üks Hiina kultuuri tutvustav film. Möödunud aastal tekkis paralleelselt mitmetel Aasia ühiskondade magistriõppekava tudengil mõte ELU õppeaine raames algatada mõni Hiina kultuuri tutvustav projekt, mis oleks ühtaegu suunatud nii avalikkusele kui ka piisavalt akadeemiline. 

Filmile keskendumine kujunes orgaaniliselt, sest meeskonda hakkas vedama animaatori- ja filmitaustaga Sergei Kibus, kellel on paljude Hiina filmitegijatega ka isiklikud kontaktid. Algusest peale oli selge, et soov on filmikuu ellu viia sõltumatult, see tähendab ilma igasuguse institutsionaalse toetuseta. Projekt, mille juhendajaks sai ajaloolase-taustaga dokumentalist Riho Västrik, sai heakskiidu ning asus lisaks Aasia ühiskondade õppekava üliõpilastele ootama ka teisi huvilisi. Peatselt liitusid tudengid nüüdismeedia, audiovisuaalse meedia, õigusteaduse ning reklaami ja suhtekorralduse aladelt. Esimesel kohtumisel juba selle aasta veebruaris said paika pandud suurejoonelised plaanid: 2020. aasta maikuus korraldame Hiina filmide kuu - Made in China, kus filmide valik oleks jaotatud kolme žanri vahel: animatsioon (vana ja unustatud/avastamata filmiklassika, Hiina animatudengite ja kaasaegsete loojate lühianimafilmide kassett, ning võrdluseks ka üks kommerts perefilm); sotsiaalsed filmid (dokumentaalfilm ja draama-žanris mängufilm); ning menufilm (Hiina märul või ulmefilm). Mõtlesime, et ehk võiks kõrvale näidata ka Hong Kongi kinematograafiat. Igale filmile pidid järgnema Hiina kultuuri ja konteksti avavad arutelud. Tahtsime, et need tooks kokku nii kitsamalt end Hiina teemadel kodus tundvad eksperdid kui ka humanitaaria-sotsiaal asjatundjad laiemalt. Üks oluline asi - leidsime algusest peale, et ettevõtmisel on potentsiaali kõnetada ka kohalikku välismaalaste kogukonda. Filmid oleksid olnud niikuinii hiina keeles ingliskeelsete subtiitritega ning seega sai loogiliseks lingua franca’ks nimelt inglise keel. 

Ent nagu ütleb hiina vanasõna, siis “saatusest vaenlasteks määratud kohtuvad alati kitsas põiktänavas” ja nii läks ka meie projekti ja üleilmse pandeemiaga, mis määras paljuski meie ettevõtmise edasise kulgemise. Maikuust sai seejärel september, kava kuivas kokku ja algselt plaanitud Kultuurkapitali toetusest ei julgenud me asjaolusid arvestades sel aastal unistadagi. Mandri-Hiina ja Hong Kongi mõtte kärpisime samuti ainult Mandri-Hiina filmidele kokku. 

Jätkuva COVID-19 ebakindluste taustal saime alles suve keskpaigas lõpuks “võta või jäta”-stiilis pakkumise, mis tähendas seekord juba linastusteks oktoobrit ning nelja järjestikust reedet; igaühel üksainus film. Žanri puhul jäime dokumentaalfilmi juurde, sest see tundus arutelusid ja ELU akadeemilist konteksti arvestades kõige loogilisem. 

Kogu selle aja aga rippus kirvena pea kohal küsimus: mis saab filmide õigustest sisuliselt nulleelarvega projektis? Siin tuli appi puhas juhus -  lõpliku õiguse filme näidata saime ainult tänu Sergei Kibuse isiklikele sidemetele. Valikuga jäime lõppkokkuvõttes väga rahule - Confucian Dream ja Leftover Women avasid läbi inimlike lugude konkreetseid ja olulisi sotsiaalseid tahke kaasaegse Hiina elust; Our Time Machine jutustas universaalselt puudutava loo vananemisest, kuid läbi Hiinas tegutseva loomeinimese silmade ning viimane, Little Red Bunch keskendub esmapilgul kummalisele fenomenile ehk Mao Zedongi jüngritele meile lähedases Soomes. Väga erinevaid perspektiivse pakkunud arutelud saalis on olnud elavad ja sageli sõnaaher Eesti publikki on aktiivselt kaasa rääkinud, samuti välistudengid. Filmide-arutelude kombineerimine on end igati õigustanud ja loodetavasti avardanud nii mõnegi vaataja teadmisi mandri-Hiina kultuurist ja elust. Lisaks veel see, et algselt umbes pooletunnistena mõeldud arutelud on saanud hoo sisse ning kulgenud rahulikult pea tund aega välja.

Selle veidi konarliku, kuid sellisena siiski igati õnnestunud Hiina filmikuu kokkuvõtteks tahaks öelda: loodame, et sellest kujuneb aja jooksul tervilik ettevõtmine, mis muutub žanriliselt mitmekesisemaks, leides tee ka teistesse kinosaalidesse ning avalikku aruteluruumi. Nii potentsiaal kui kindel publikuhuvi on selleks juba olemas. Kõigi tegijate poolt tahame eraldi suured tänusõnad öelda kõigile neile oma ala ja Hiina asjatundjatele, kes kinkisid publikule kaasakiskuvad ja huvitavad arutelud - suur tänu Liisi Karindi, Leslie Leino, Lisa Indraccolo, Ülo Pikkov, Barbi Pilvre, Katja Koort, Anete Elken, Riho Västrik, Liisi Keedus, Alessandro Rippa!

NB! Ehkki filme pole võimalik väljaspool kinosaali enam näha, võib järele kuulata kõiki salvestusi:

> Confucian Dream (Liisi Karindi, Leslie Leino, Lisa Indraccolo)
> Our Time Machine (Ülo Pikkov, Lisa Indraccolo, Sergei Kibus)
> Leftover Women (Barbi Pilvre, Katja Koort, Anete Elken)
> Filmikuu Facebooki lehele lisandub veel ka Little Red Bunch filmi arutelu (Riho Västrik, Liisi Keedus, Alessandro Rippa)