Haridusblogi

ÍsLand – Jäätisemaa*

Veetsime kaks kuud Islandil, Reykjavikis, kus olime praktikal Noaborgi lasteaias. Miks just Island? Meid tõmbas Islandi tugev lasteaia- ning koolikultuur ja saare imeilus ja eriline loodus.

Island

Noaborgi lasteaia eripära on, et sõimeealistel lastel oli rühmas üks erialase haridusega õpetaja ning kolm erialase hariduseta õpetajat või õpetaja abi. Igal õpetajal oli iga päev erinev tööjaotus, st kui sa ühel päeval juhid laste laulmis- ja jutustamistegevust, siis teisel päeval katad laua ja tood söögid jm. Oli näha, kuidas õpetajad olid rahulikud ning polnud stressis, sest igaühel oli kindel tööjaotus. Rühmas, kus meie olime, oli kolm rühmaruumi. Vabamängu ajal olid lapsed jaotatud kolme ruumi peale ära, tänu millele oli müratase palju väiksem.
 
Õueminek toimus iga ilmaga – isegi, kui sadas paduvihma. Selleks olid igal lapsel seljas vastavad riided, mis olid tuule- ja vihmakindlad, ning muidugi kummikud! Kõlab täpselt nagu igapäevane Islandi ilm. Lapsed liiguvad õues palju ning vahel korraldatakse lühemaid jalutuskäike parkidesse ning pisematega harjutatakse lasteaia naabruses liiklemist. 

Toidud lasteaias on rikkalikud kala poolest, nädalas oli toidulaual vähemalt kaks korda valget kala või lõhe. Tervislik toitumine väljendub ka selles, et magustoite ei anta lasteaias üldse – ainult puuvilju peale lõunat. 

Praktikaaeg möödus väga kiirelt ning selle aja jooksul omandasime tõeliselt palju uut informatsiooni ning saime rohkelt ideid ja huvitavaid praktilisi lahendusviise. Välispraktika kogemus on hindamatu väärtusega, sest see annab erialases töös nii palju juurde. Oleme väga õnnelikud, et vaatamata keelebarjäärile saavutasime hea kontakti nii õpetajate kui ka lastega, oskame nüüd pisut islandi keeltki rääkida.

Jäime kogu Islandi kogemusega nii praktika osas kui ka muidu väga rahule – see avardas silmaringi ja julgustas erialaliselt. Oleme väga tänulikud selle kogemuse eest ning oleme valmis alati uuesti minema!

Autorid: Alushariduse pedagoogi bakalaureuseõppe III kursuse üliõpilased Anneli Rand ja Sillen Sillar

* otsetõlge islandi keelest