Haridusblogi

Veebipõhise kontaktõppe ABC (4. osa): Õppijate soovitused õppejõule veebipõhiseks kontaktõppeks

Veebipõhine kontaktõppe ABC on praktiline abimees e-õppe läbiviimisel. Avaldame järgmise kümne nädala jooksul iga nädal ühe juhendmaterjali, mis aitab tõhusalt ja läbimõeldult korraldada veebiseminare ning e-õpet. Materjali koostab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi elukestva ja mitteformaalõppe suuna õppejõud koostöös EDUSPACE tehnoloogiaga toetatud õppimise ja õpetamise uurimise labori meeskonnaga.

tudeng arvuti taga

Õppejõu mõju õppijale

  • Õppejõud soovivad kohtumise alguses häälestada nii iseennast kui ka õppijaid. Mõelge häälestuse eesmärgid hästi läbi – liiga pikk häälestusaeg (eriti korduval kohtumisel) väsitab õppijat ja kulutab liigselt aega.
  • Veebikeskkonnas võite õppejõuna mõjuda intensiivselt, isegi domineerivalt. Selle vältimiseks mitmekesistage loenguid näiteks õppijate arutelude ja rühmatöödega. 
  • Julgege teha vigu. Veebikeskkondades õpetades tekib alati ootamatusi. Õppijad tunnustavad teid püüdluse eest õpetada loovalt ja õppijat toetavalt.

Õppejõu ekraan

  • Õppejõu intensiivsust mõjutab õppejõu kaugus ekraanist. Hoidke ekraanil distantsi. Mitme kaamera kasutamisega loote võimaluse ennast vahepeal teise nurga alt näidata.
  • Pöörake tähelepanu ka teie taga olevale taustale. Akadeemiline taust loob turvatunnet. Liikumine taustal hajutab tähelepanu. Virtuaaltaustaks valitud puhkuse pilt võib viia mõtte õppimisest eemale. 
  • Jälgige, et teie kaamera on stabiilsel alusel, nt statiiv. Kaamera liikumine teeb pildi raskesti jälgitavaks ning võib tekitada vaatajal pearinglust. 

Õppija usaldamine

  • Olge paindlikud nii tegevuste kui ka iseseisvate tööde tähtaegade osas, pakkuge alternatiivseid lahendusi.
  • Usaldage õppijaid leidma sobivaid lahendusi iseseisvate tööde osas – õppijad on valmis seda usaldust targalt kasutama.
  • Mõelge, millist osa kohtumisest salvestate ja miks. Salvestage ainult need osad, kus õpetatakse-õpitakse uut ja selgitatakse ülesandeid. See säästab järelevaatajate aega ning aitab paremini kohtumise sisu mõista.

Tutvu lisaks: 

Vaata ka samal teemal e-seminare:

Lisalugemiseks: 


Tule jaga oma kogemust e-seminaril “Veebipõhise kontaktõppe ABC”, mis toimub kolmapäeviti kell 15–16 Zoomis (kuni 27. maini).