TLÜ vilistlane Hannes Tõnisson

Olen ülikoolis õppinud alates psühholoogiast ja inimese füsioloogiast kuni füüsika, geoloogia, geograafia ja keemiani. Märkimata ei saa jätta ka ulatuslikku kogemust välitöödel, milles võlgnen tänu oma juhendajatele. Selline laiapõhjaline haridus on mulle andnud võimaluse näha hoopis suuremat pilti, mõelda kastist välja, juurelda lõputult selle üle mis on asjade taga, kuidas asjad toimivad ja miks nad niimoodi toimuvad.

Hannes Tõnisson

 

Mida Sa ülikoolis õppisid ja millal lõpetasid?

Õppisin alguses loodusteaduslike ainete õpetaja diplomile, mille lõpetasin 2002 . aastal, samal aastal lõpetasin geoökoloogia eriala bakalureuse kraadiga.
Järgmisena lõpetasin geoökoloogia eriala magistriõppes 2004. aastal. Viimaks aga lõpetasin ökoloogia eriala doktorantuuri 2008. aastal.

Milliseid seniseid töid ja tegemisi pead elus kõige tähtsamaks?

Ma arvan, et kõige tähtsamaks tegemiseks on see, et mul on kolm hästi vahvat last, ja et nad on seni päris tublilt kasvanud. Siinkohal olen suure tänu võlgu ka oma abikaasale. Tööalaselt võiksin pidada oluliseks kahte asja. Esiteks olen jõudnud sinnamaani, kus minu töögrupp on oma valdkonnas maailma tipus, selleks on randade arengu uurimine. Teiseks see, et olen oma “hobiga” jõudnud selleni, et teen kaasa Autoralli Maailmameistrivõistlustel nn ilma spetsialistina. See on midagi päris erilist.

Millise tulemuseni soovid oma praeguses töös jõuda?

Randade valdkonnas sooviksin avastada midagi uut, mingi uue seaduspärasuse, midagi sellist mis loob täiesti uue teadmise. Mul on nii vahva töögrupp ja senised tulemused lubavad seda loota. Autoralli valdkonnas sooviksin jõuda selleni, et minu abistatav Toyota meeskond jõuaks Maailmameistri tiitlini

Kuidas on ülikoolis omandatud teadmised ja oskused aidanud eesmärke saavutada?

Olen ülikoolis õppinud alates psühholoogiast ja inimese füsioloogiast kuni füüsika, geoloogia, geograafia ja keemiani. Märkimata ei saa jätta ka ulatuslikku kogemust välitöödel, milles võlgnen tänu oma juhendajatele. Selline laiapõhjaline haridus on mulle andnud võimaluse näha hoopis suuremat pilti, mõelda kastist välja, juurelda lõputult selle üle mis on asjade taga, kuidas asjad toimivad ja miks nad niimoodi toimuvad. Tänapäeva maailmas kus inimesed on enamasti väga kitsa valdkonna spetsialistid näen ma endal päris tugevat konkurentsieelist, näen päris olulist oskust interdistsipliinaarsete uurimistööde tulemusi ühtseks teadmiseks integreerida. Näiteks kasvõi ilmavaldkonnas oskan ma erinevaid ilmastikunähtusi kirjeldades näha seda kuidas erinevad tingimused võiksid näiteks mõjutada kas teeol usid või siis ka rannas toimuvaid protsesse.

Miks valisid omal ajal just selle eriala/erialad?

Soovisin õppida loodusteadusi. Sain ka Tartusse bioloogia erialale sisse, kuid minu tollased võimalused ei lubanud seal õpinguid alustada. Ka olid Tallinna Ülikooli poolt pakutavad tingimused paremad (nii elamiskoht kui ka eriala suur interdistsiplinaarsus, mis on tänapäeva maailmas üks võtmeküsimusi).

Mis õpingutest kõige sagedamini meenub?

Meenuvad pikad välitööde päevade õhtud. Täpsemalt, oled alates varavalgest hilise õhtuni väljas tööd teinud, oled väsinud aga oled omadega väga-väga rahul, sest nii palju-palju uut infot on saadud ja mingid uued seaduspärasused on avastatud. See andis jõudu uuel päeval jälle uuesti otsast alustatud ja järjekordse päeva õhtusse viia. Unustada ei saa ka olukordi, kus on mõne teoreetilise küsimuse üle pead murtud ja sellele lõpuks vastus saadud.

Mida soovitad neile, kes hakkavad ülikooli astuma ja valivad endale sobivat eriala?

Ärge õppige seda, mis tundub populaarne ja mida kõik lähevad õppima. Minge õppima seda mis teile pinget pakub, mis tundub teile põnev. Mõelge sellele, kas see võiks olla midagi millega võiks elu lõpuni, nägu naerul tegutseda. Kas see võiks olla midagi millest võiks saada teie hobi. Enda poolt võin näiteks öelda, et nii randade uurimine kui ka ilma valdkonnas töötamine Autoralli Maailmameistrivõistluselt, on mulle mõlemad nagu hobid. Võin nendega 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas järjest tegeleda, ilma et tunduks, et ma üldse tööd teen. Lihtsalt teen ja naeratan, sisemiselt.

Vastuvõtt Tallinna Ülikooli tasemeõppesse kestab 23. juunist 4. juulini! Leia endale sobiv eriala.