Roheline ülikool

Tõeliselt roheline jõulupuu

Jõulude lähenedes on muude asjatoimetuste seas vaja leida lahendus ka jõulukuuse küsimusele.

kuused

Nagu väga paljude asjadega me elus – keegi enam päris täpselt ei mäleta, miks jõulupuu tuppa tuuakse. Üks küllalt populaarne arvamus on, et seda hakati tuppa tooma siis, kui kassid sisse kolisid ja lubasid inimestel oma kodus koos nendega edasi elada. Jõulupuu olevat neile meelelahutuseks, vaheldus asjadele, mida ümber tõmmata. Hiljem võtsid tava üle ka need inimesed, kelle juures kassid elada ei eelista.

Erinevad elukaared

Kui tahta jõuluks rõõmu ja  elevust kaunistatud toast, seda nii lastele kui ka kassidele, siis millise kuuse keskkonnamõju on väikseim? Väga paljude muude asjade seas on ameeriklased leiutanud ka rahvusliku jõulukuuskede assotsiatsiooni ning see organisatsioon on analüüsinud istanduses kasvanud puude ja plastist toodetud kunstkuuskede elukaart. Ning leidnud, et plastist jõulukuuse elukaare keskkonnamõju on ligikaudu võrdne seitsme istanduses kasvanud jõulukuuse omaga. See tähendab, et selle asemel, et osta kusagilt parkla servast igal aastal uus jõulupuu, tasub soetada kunstkuusk. Kui kass sellega seitsme aasta vältel lepib, on kunstkuuse keskkonna jalajälg väiksem. Arvestades jõulukuuskede kasvatamiseks tehtavaid töid ning seda, et plastist jõulukuused tulevad meilegi samast Kagu-Aasia tehasest, võib oletada, et samasugune võrdlus rakendub ka meile. Siiski, Eesti konteksti seda kogemust üksüheselt üle kanda pole võimalik, kuna meil on jõulukuuse soetamise võimalusi veel mitmeid. 

Ise metsast tõime!

Tööstuslike puude kõrval on kasside seas populaarsed ka nn käsitöö-jõulukuused. Need on puud, mille kasside juures elavad inimesed ise metsast koju toovad. Selliste kuuskede keskkonnamõju on kahtlemata märgatavalt väiksem tööstuslike puude omadest. Jääb ju ära nende istutamise, väetamise, kastmise, pügamise jne. käigus tekkiv keskkonnakulu. Peamise osa elukaarest moodustab transpordikulu, mis sõltub sellest, kui kaugel asub lähim mets kassi kodust ning kui kaugele peab kuuse pärast otstarbe täitmist viima. 

Meie metsanduse eripärade tõttu transpordikulu jõulupuu elukaare algusfaasis suureneb aasta-aastalt. Meil igaühel on umbes 1 hektar metsa, mida riigi tulundusasutus oma heaksnägemisel kasutab. Nende toetuseks tuleb teha siis ka väike rahaülekanne, kui puu tuua riigi metsast. Kui aga registris mingi metsamaa sinu omaks nimetatud, on jõulupuu hankimine tasuta.

Hea võimalus on ka luua pikaajaline suhe, lausa kooselu mõne elusa puuga. See võib olla õues kasvav puu, mis jõuluks ära ehitakse. Kuna kassid aga eelistaks toas sirguvat puud, siis sobib selleks näiteks pikka aega kasvav araukaaria, mida lapsed saavad mitte ainult jõuludeks, aga ka lihavõteteks, suvistepühaks jne ära ehtida. Sellise puukese keskkonnajalajälg on ilmselt kõige väiksem just tänu oma pikaealisusele. Araukaaria või mõne muu kuuselaadse taime kasvatamisega ei kaasne ka eriarvamusi jõulupuu välja viskamise õige aja teemadel.

Head jõulupuu valimist!
Mihkel Kangur