Loodusblogi

Teadus 3 minutiga: Rasmus Sinivee

Konkursi "Teadus 3 minutiga" finaal on läbi, kuid uurime lähemalt Tallinna Ülikooli osalejate muljeid ning millega nad tegelevad. Esimesena vastab Rasmus Sinivee loodus- ja terviseteaduste instituudist.

Rasmus Sinivee

Milles teie uuring seisneb? 
Olen loodus- ja terviseteaduste instituudi tervisekäitumise ja heaolu eriala kolmanda õppeaasta doktorant. Minu doktoritöö uurib tervisekäitumise ja tehnoloogia kasutamise omavahelisi seoseid ja diskursusi, täpsemalt keskendun (liigse) sotsiaalmeedia kasutamise aspektidele ja selleteemalise võimaliku sõltuvuse mõtestamisele meie ühiskonnas. Doktoritöö annab ülevaate Eestis valitsevatest sotsiaalmeediasõltuvuse diskursustest ja sellest, kuidas noored oma tervise vaatest sotsiaalmeedia kasutamist mõtestavad. Samuti analüüsin, kuidas erinevad teised grupid seda diskursust aktsepteerivad, reprodutseerivad või arendavad ning millist rolli selle juures mängivad erinevad tekstilised ja visuaalsed kontekstid.

Kas on protsessis ette tulnud ootamatuid tulemusi, muid üllatusi? Milliseid?
Ma ei ole kindel, kas ootamatu, aga ilmselt on paljudele huvitav teada, et tegelikult on sotsiaalmeedia kasutamisest on sõltuvuses vaid väga väike osa noori, teema on meedias oluliselt üle võimendatud ning seda saadavad moraalse paanika varjundid. Samas see aga ei tähenda, et sotsiaalmeedia kasutamisega ei oleks seotud ohte ja erinevaid murekohti.

Kuidas võib uuringust kasu saada tavaline inimene?
Tarkusteri, kuidas nutikalt sotsiaalmeediat kasutada ja seda mõtestada, aga olla ka rohkem informeeritud erinevatest võimalikest ohtudest ja ka müütidest.

Räägime aga lähemalt konkursist „Teadus 3 minutiga“. Kuidas selles osalemine on kasulik olnud? Milliseid teadmisi see andis või millele tähelepanu pööras?
„Teadus 3 minutiga“ konkursil osalemist soovitan kindlasti kõikidele noortele teadlastele. Paraku ei õnnestunud mul sel aastal finaal-galal osaleda, aga konkurss ise ja sellega kaasnevad üritused olid väga kasulikud. Osalemine annab suurepärase võimaluse oma doktoritöö teemat ilusas eesti keeles lühidalt ja arusaadavalt esitleda. Samuti täiendab see esinemisoskusi ja annab mitmeid uusi tutvusi teiste doktorantide näol.

Miks teaduse populariseerimine vajalik on?
Selleks, et näidata, et teadus on vinge.

Millised on aga sinu hobid ja tegevused väljaspool teadust? 
Lisaks Tallinna Ülikooli doktorantuurile töötan Sotsiaalministeeriumis tervise- ja tööministri nõunikuna. Vabal ajal meeldib mulle looduses käia või sportida.