Teadus

Anu Toots ja Tõnu Idnurm avaldasid peatüki raamatus

Pilt

Novembris ilmus kirjastuselt Palgrave Macmillan rahvusvahelise haardega kogumik "Lowering the Voting Age to 16. Learning from Real Experiences Worldwide”. Kogumiku avapeatükid kirjutasid maailmakuulsad valimiste uurijad Mark Franklin ja Henry Milner. Edasi saab lugeda USA, Austria, Saksamaa, Šotimaa ja erinevate Ladina-Ameerika riikide analüüse valimisõiguse viimisest allapoole 18 eluaastat. Eesti kogemusest valimisea langetamisel kirjutavad Anu Toots ja Tõnu Idnurm peatükis, mis kannab nime "Modernizing Voting in a Post-transition Country: The Estonian Experience of Lowering the Voting Age".

Kui tavaliselt tuginevad valimiskäitumise uuringud sotsioloogilistele küsitlustele, siis Toots ja Idnurm avavad rahvusvahelisele lugejaskonnale ka Riigikogu erakondade positsioone ning lobigruppide tegevust. Lisaks analüüsib artikkel 2017 aasta kohalike valimiste kogemust ja jõuab järeldusele, et poliitikakujundajate ettekujutus 16-17-aastaste valijate käitumisest lahknes tegelikkusest  fundamentaalselt. Eeldati, et noored eelistavad hääletada internetis ja saavad teavet parteide platvormide kohta koolimajas. Tegelikkus oli vastupidine - enamike noorte jaoks toimus kampaania virtuaalreaalsuses, kuid hääletada eelistati reaalsetes valimisjaoskondades. Nii seati valimisregulatsioonide teravik valesse kohta.

Raamatu trükieksemplarid jõuavad Tallinna Ülikooli Akadeemilisse Raamatukokku loodetavasti uue aasta alguseks, niikaua saab uudistada väljaande e-versiooni