Aasia uuringud

Aasia uuringud

Sind huvitab süvendatud tasemel õppida tundma Jaapani, Hiina ja Lähis-Ida kultuure ja ühiskondi? Soovid süvendatult õppida ühte Aasia keelt (jaapani, hiina ja araabia)? Tahad töötada tõlkijana või Eesti-Aasia suhteid korraldava spetsialistina era- või riigisektoris? Astudes Tallinna Ülikooli Aasia uuringute magistrikavale, saad valida Aasia ühiskondade peaeriala.

Õppetase Magistriõpe

Õppe kestus 2 aastat

Õppekeel Eesti keel

Õppekohtade arv 15

Õppevorm Sessioonõpe

Ootame sind õppima Aasia uuringute peaeriale, kui huvitud Aasia riikide hetkeolukorra sügavamast mõistmisest.

Oled sobiv kandidaat, kui sul on bakalaureusekraad ja jaapani, hiina või araabia keele oskus B1 tasemel.

 

Miks tulla meile õppima?

  • Aasia keelte oskused ja Aasia-alased süvateadmised on muutunud oluliseks komponendiks tänases maailmas. Järjest enam hinnatakse tõlkijate ja tõlkide tööd. Aasia keelte valdajaid või eksperte oodatakse kaasa äridelegatsioonidele või riigiametnike kohtumistele. Konkreetsetes valdkondades spetsialiseerunud lõpetajaid palgatakse konsultantideks nii riigiasutustesse kui ka ettevõtetesse.
  • Magistriõppekaval omandatakse süvateadmisi Jaapani, Hiina ja Lähis-Ida keeltest, kultuuridest ja ühiskondadest ning nende uurimisest tänapäeval. Õppekava täitnud magistrant oskab neid teadmisi kasutada iseseisvas teaduslikus ja erialases töös.
  • Aasia uuringute magistrandina saad osaleda teadusprojektides, õppida meie partnerülikoolides Jaapanis, Taiwanil, Hiinas, Tais, Lõuna-Koreas, Myanmaris ja Lähis-Idas.

Õppekava ja -ained

Õppevormi kirjeldus

  • Kestus: 2 aastat
  • Õppevorm: sessioonõpe (loengud ja seminarid toimuvad neljapäevast reedeni)
  • •    Aasia uuringute magistrikavale astudes saad spetsialiseeruda Aasia ühiskondade õppekava siseselt valides vastavalt eelnevale keeleoskusele (jaapani, hiina või araabia) kolme erialamooduli vahel (Jaapani uuringud, Hiina uuringud, Lähis-Ida uuringud) 
  • Oluline osa on erialasel praktikal, mille raames omandad oskused ja kogemuse tänapäevaste Aasia ühiskondadega seotud teemade edendamisel Eesti ühiskonnas.
  • Õpingute jooksul kirjutad ja kaitsed magistritöö. 

Olulised eriala- ja üldained

Instituudi kohustuslikud üldained (Metodoloogiad ja meetodid humanitaarteadustes ja Kultuurianalüüsi võtmemõisted) pakuvad ühiskondade uurimiseks olulisi raamistikke ja võtmemõisteid. Mõlemasse ainekursusesse on lõimitud ka Aasia perspektiiv. 

Eriala kohustuslikud ained jagunevad kaheks mooduliks: Aasia uuringute moodul ja Aasia uuringute valikmoodul. Moodulid on pühendatud Aasia erinevate piirkondade kultuuride ja ühiskondade sügavamale mõistmisele, toetavad erialase uurimistöö läbiviimist ja kirjutamist ning tööd algkeeles kirjutatud allikatega. Aasia uuringute moodul ei erista vastavalt keeleoskusele, kuid Aasia uuringute valikmoodulis on võimalik vastavalt keeleteadmistele valida Hiina, Jaapani või Lähis-Ida uuringute valikmoodul. Kõik kolm valikmoodulit tegelevad vastava regiooni kirjanduse, kultuuri ja ühiskonna ning poliitika uurimisprobleemide käsitlemise ja analüüsimeetoditega.

Magistriseminaril arutame täpsemalt valitud uurimisteemade ja uurimise läbiviimise üle. 

Erialase võõrkeele moodulis on võimalik jätkata hiina, jaapani või araabia keele õpinguid C1 tasemeni. 

Vabaainetena soovitame võtta antropoloogia, kirjandusteaduse ning kultuuriteooria ja filosoofia magistriõppe aineid.
Kõigi kursuste raames on võimalus süvitsi edasi arendada just sind huvitavat (soovitatavalt magistritöö) teemat, seda läbi ainekursustel pakutavate erinevate aspektide.

Tulevikuvõimalustele on võimalik end häälestada kursusel Aasia uuringute erialapraktika ning praktika raames on võimalik tutvuda potentsiaalsete tööandjatega või omandada vastavalt huvile praktilisi kogemusi uutes ja originaalsetes vormides—kursuse sisu sõltub sind huvitava praktika iseloomust (nt välitöö, stažeerimine asutuses või ettevõttes, akadeemilise kursuse õpetamine või assisteerimine, osalemine uuringus vms).

Üleülikooliline aine ELU projekt toetab meeskonnatööoskust ja erialavaheliste probleemide lahendamist.

Lisaks on võimalus kandideerida erinevatele lühi- ja pikaajalistele stipendiumitele õppimiseks, välitöödeks või praktikaks Aasias. Meil õpivad tudengid ja õpetavad õppejõud partnerülikoolidest. Igal aastal sõlmitakse lepinguid uute partnerülikoolidega. Partneritega saab tutuvuda siin

Tutvu õppekavaga

Õpikeskkond

  • Aasia uuringute suund koordineerib vahetusprogramme Aasia ülikoolidega ning julgustab tudengeid tegema Aasias oma uurimis- või välitööd. 
  • Tudengitel on võimalus korraldada Aasiaga seotud üritusi ja olla kaasatud rahvusvahelisse teadustöösse.
  • Tallinna Ülikooli Aasia uuringute suuna teadlased on maailmas tunnustatud ning nende artiklite ja väitekirjadega saab tutvuda Eesti Teadusinfosüsteemis ETIS.
  • Aasia uuringute õppejõud ja doktorandid kirjutavad ja esinevad meedias, nõustavad riiki ja ettevõtjaid Aasiaga seotud teemadel.
  • Aasia uuringute suuna tudengid korraldavad Aasia-teemalisi vestlusõhtuid.

  • Meie instituudis (humanitaarteaduste instituut ehk TÜHI) on suur roll õppetöövälisel tegevusel. Meie aktiivsed üliõpilased osalevad üliõpilasnõukogu tegevustes.

  • Eriala omandamist toetab hästi välja arenenud ülikoolilinnak, kus sinu kasutuses on õppetööks vajaliku tehnikaga varustatud auditooriumid, mitmekülgne tänapäevaste võimalustega õpperaamatukogu, arvutiklassid ja õpikeskus, aga ka kohvikud ja lastehoid. Lisaks õpperaamatukogule saavad üliõpilased kasutada ka ülikooli akadeemilist raamatukogu.
  • Tallinna ülikool asub kesklinnas ja on hõlpsasti ligipääsetav. 

Õppejõud

Lisa Indraccolo on hiina uuringute professor. Ta on kaitsnud doktoritöö Ca’ Foscari ülikoolis 2010. aastal ning seejärel asunud järeldoktorantuuri Zürichi ülikooli. 

Lisa Indraccoli uurimistöö keskendub filosoofia ja filoloogia vahelisele sillale ning Hiina klassikalisele mõtteviisile, kirjandusele ja kultuurile impeeriumieelses ja varases keiserlikus Hiinas.


Rein Raud on Eesti tuntumaid humanitaarõpetlasi, kultuuriteooria ja Aasia kultuuri spetsialist, kirjanik ja tõlkija. Ta õppis jaapani filoloogiat Leningradi ülikoolis ja kaitses oma väitekirja jaapani keskaja kirjandusest Helsingi ülikoolis. Ta on Eesti Humanitaarinstituudi üks asutajaid. Aastatel 2006-2011 oli ta Tallinna ülikooli esimene rektor. 1995–2016 oli ta Helsingi ülikooli jaapani keele ja kultuuri professor, töötades rööpselt professorina Tallinna ülikoolis.

Tema erialased huvid on seotud ennekõike üldise kultuuriteooria, keskaja jaapani kirjanduse ja võrdleva filosoofiaga. Ta on avaldanud suure hulga raamatuid, nii ilukirjandusteoseid kui ka teaduskäsitlusi, sh eestikeelse kõrgkooli õpiku “Mis on kultuur? Sissejuhatus kultuuriteooriatesse” (2012) ja ingliskeelse monograafia “Meaning in Action: Outline of an Integral Theory of Culture” (2016).


Karin Dean on Kagu-Aasia uuringute vanemteadur ja koolituselt poliitgeograaf (PhD, National University of Singapore). Ta on elanud ja töötanud Tais, Hiinas, Singapuris ning periooditi Myanmaris ja Vietnamis. Kogu Karin Deani teadustöö alates doktoritööst toetub etnograafilistele välitöödele valdavalt Myanmari piiriüleste vähemusrahvuste hulgas Myanmaris, Lõuna-Hiinas, Kirde-Indias ja Tais. Ta on raamatu Kagu-Aasia riigid, rahvad ja ühiskonnad (Varrak, 2013) autor.
Teaduslikud huvid: Kagu-Aasia poliitilised arengusuunad, sh suhted Hiinaga (eelkõige Hiina uue Siiditee algatuse raames), Kagu-Aasia riikide ja ühiskondade vahelised suhted, sotsiaalsed või poliitilised suundumused ja teemad nagu linnastumine, inimeste mobiilsus, kodanikuühiskond, üleilmastumine, erinevad võrgustikud, riiklikud diskursused. Teadustöö võtmesõnad on piirid ja piirialad, geopoliitika, võim, vähemusrahvused, identiteedipoliitika, territoriaalsus.
Teadustöös rõhutab Karin kohalike tavade ja paikade olulisust teooriate
püstitamisel.

  •  Karin Dean saate Välisilm otse-eetris (26.10.2020).
  •  Karin Dean Reisisaate R2 Reispass avalikul salvestusel ja Amazonas Reiside sarja "Ära ole turist" elavas jututunnis, Telliskivi Loomelinnaku Erinevate Tubade Klubis (koos Rene Satsiga, 12.01.2020)
  •  ETIS-e profiil

Alari Allik on Jaapani uuringute lektor.

Teaduslikud huvid: Oma teadustöös keskendub ta omaeluloolisusele keskaegses Jaapani kirjanduses ning käsitleb filosoofia ja religiooni mõju kirjanike enesemääratlusele.

Lisaks teadustööle on Alari Allik tegelenud ka klassikalise jaapani kirjanduse tõlkimise ja toimetamisega. Tallinna Ülikooli Kirjastuse "Bibliotheca Asiatica" sarjas on tema tõlkes ilmunud erakmunk Saigyō "Mägikodu" ja Fujiwara noTeika koostatud "Sada luuletust, sada luuletajat", mis annavad hea ülevaate keskaegsest jaapani luulest.


Helen Geršman on Lähis-Ida uuringute lektor. Ta on omandanud Tallinna ülikoolis doktorikraadi kultuuride uuringute erialal. Ta on täiendanud ennast Hispaanias Granada ülikoolis, Iisraelis Jerusalemma heebrea ülikoolis ja õppinud türgi keelt Ankara keeltekoolis TÖMER ning araabia luulet ja retoorikat Süürias Aleppos.

Teaduslikud huvid: araabia luule ja retoorika

 


Alice Volkonski on õppinud Lähis-Ida kultuurilugu ja araabia keelt Tallinna Ülikoolis ning teoloogiat ja klassikalist heebrea keelt EELK Usuteaduse Instituudis, Tartu Ülikoolis ning eraldi Jürnas Kokla juures. Ta annab araabia keele ja Lähis-Ida kirjanduse loenguid, tõlgib vanemat araabia kirjandust ning keskaegse Hispaania heebrea luulet. Põhiliseks uurimishuviks on islamieelse luule ja Vana Testamendi tarkuskirjanduse keelelised võrdlused, kirjanduslikud ja religioossed motiivid, retoorika ning kompositsioon.

 


Jekaterina Koort on Hiina uuringute külalislektor.


​​​​​​​


Keeleõpetajad 

JAAPANI KEEL
 

Akiko Masaki Kadarik on jaapani keele õpetaja. Ta õpetab Eestis jaapani keelt alates 2000. aastast. Ta on sündinud Jaapanis ja lõpetanud Tokyo Gakugei ülikooli. Ta on omandanud Tallinna ülikoolis magistrikraadi. Tema magistritöö uuris jaapani keele õppimisel kasutatava vahekeele eripärasid eesti üliõpilaste hulgas. Ta räägib eesti ja inglise keelt ning õpetab jaapani keelt eesti keele baasil.


HIINA KEEL

(õpe toimub inglise keeles)

Hiina keelt õpetavad Konfutsiuse instituudi õpetajad Hiinast. Pakutavate hiina keele kursustega saab tutvuda siin.
Hiina keele õppimine on TLÜ tudengitele tasuta!


KOREA KEEL

(õpe toimub inglise keeles)

Korea keelt õpetavad Tallinna King Sejongi Instituudi keeleõpetajad Lõuna-Koreast. Korea keele kursuste ja muude tegevustega saab tutvuda instituudi Facebooki lehel.
Korea keele õpe on TLÜ tudengitele tasuta!

 

Vastuvõtutingimused

  • Kandidaadil peab olema bakalaureusekraad või sellele vastav ettevalmistusaste. Kandidaadil peab olema jaapani, hiina või araabia keele oskus (vastavalt valikmoodulile, mida õppekavas soovitakse valida) vähemalt B1-tasemel

Vastuvõtueksam koosneb kirjalikust ja suulisest osast. Kirjalik osa on magistritöö esialgne kava (2–3 lehekülge), mis esitatakse koos vastuvõtudokumentidega SAIS-i keskkonnas. Magistritöö esialgne kava sisaldab tulevase uurimuse lühikest sisukirjeldust, probleemipüstitust ja esialgset relevantset bibliograafiat. Kavand peab olema PDF-formaadis ja faili nimi on kandidaadi nimi. Suulises osas toimub vestlus vastuvõtukomisjoniga. Vestlusel põhjendab kandidaat oma magistritöö teemavalikut ja arutab kavandit koos vastuvõtukomisjoniga, demonstreerides muu hulgas oma valmisolekut tegeleda süvitsi valitud uurimisteemaga. 

Vastuvõtueksami käigus kontollitakse kandidaadi jaapani, hiina või araabia keele oskust (vastavalt valikmoodulile, mida õppekavas soovitakse valida), mis peab olema vähemalt B1-tasemel. Vestlus toimub peamiselt eesti keeles ja osaliselt ka inglise keeles.

Vastuvõtueksami osakaalud: kirjalik osa 40% (minimaalne positiivne tulemus 30 punkti), suuline osa 60% (minimaalne positiivne tulemus 40 punkti)

Vastuvõtueksami hindamiskriteeriumid. Kirjaliku osa puhul hinnatakse võimet iseseisvalt valida magistritöö uurimisteema, seda lahti kirjutada koos probleemipüstitusega ja esitada relevantset bibliograafiat. Vestluse puhul hinnatakse kandidaadi huvide vastavust pakutava õppekava sisu ja võimalustega, motivatsiooni, arutlusoskust oma valitud teemal, võimet esitada, avada ja põhjendada oma uurimistöö plaane. Vastuvõtukomisjon hindab ka kandidaadi motivatsiooni ja huvi Aasia uuringute eriala õppimiseks.

Vastuvõtueksami hindamine. Iga osa hinnatakse 100 punkti skaalal. Osade eest saadud punktid korrutatakse läbi lõpptulemusel kasutatava osakaaluga. Saadud korrutised liidetakse kokku ja summa jagatakse sajaga. Õppejõudude komisjoni iga liige hindab kandidaadi nii kirjalikku kui suulist osa hindamiskriteeriumide alusel. Osade hinded kujunevad komisjoni liikmete hinnete tulemusel.

  • Vastuvõtulävend on 70 palli.

 

Vastuvõtueksamite ajakava

Vilistlased

 

"Tallinna Ülikoolis õppimine aitas luua täielikuma teoreetilise raamistiku ja pildi juba praktilistele kogemustele, mida Aasias elades olin omandanud. Ühtlasi andis ka alusteadmised kultuuride ja riikide osas, millega pärast õpinguid rohkem kokku puutuma hakkasin. Kuna ühiskondlik orienteerumisvõime on Välisministeeriumi töös äärmiselt oluline, on Tallinna Ülikoolis veedetud aastad ja kogutud teadmised olnud toeks minu professionaalses elus."

 


"Nii magistri- kui ka bakalaureuseastmes keskendusin jaapani keele ja kultuuri õppimisele. Just selle keele ja valdkonna tundmine aitas saada tööle praegusele kohale, mis on tihedalt seotud Aasia, sealhulgas Jaapani finantsmaailmaga.“


"Aasia uuringute magistrantuuris õppisin jaapani keelt ja kultuuri, mille tundmine on olnud mulle suureks eeliseks rahvusvahelises müügis, sest Jaapan on ALPAKA üks olulisematest eksporditurgudest."

 

 

 

 

 

 

Kuhu edasi?

Millistel erialadel võib tööd leida?

Aasia ja Lähis-Ida riikide mõju on tänapäeval tuntav kõikides meie elusfäärides. Sellega seoses on järjest kasvanud nõudlus Aasia ja Lähis-Ida keeli, kultuure, ühiskonda ja poliitikat mitmekülgselt tundvate spetsialistide järele.

Aasia uuringute õppekaval pööratakse ühest küljest suurt tähelepanu tänapäeva ühiskondlike ja poliitiliste arengute mõistmisele, aga samas ei unustata ka seda, et paljude protsesside juured viivad tagasi kaugele ajalukku, mistõttu tegeletakse ka vanema pärandi uurimisega. See annab meie lõpetajatele laia silmaringi ning valmiduse töötada mitmesugustel töökohtadel. 

Lõpetajad leiavad rakendust järgnevates valdkondades: 

  • ettevõtlus, 
  • rahvusvahelised suhted,
  • ajakirjandus,
  • diplomaatia,
  • turism,
  • keeleõpe,
  • suuline ja kirjalik tõlkimine,
  • toimetamine,
  • õpetamine,
  • nõustamine,
  • teadustegevus
  • kultuur (filmindus, kirjandus).

Edasiõppimisvõimalused

Aasia uuringute magistrikraadi saanutel on võimalus jätkata õpinguid TÜHI kultuuride uuringute doktoriõppes, keskendudes vastavalt huvile kas Lähis-Ida ja Aasia kirjandusele ja kultuurile, kunstiteadustele, kultuurigeograafiale, sotsiaal- ja kultuuriantropoloogiale või filosoofiale. Samuti on võimalus õpinguid jätkata tunnustatud välisülikoolides.

Võta ühendust!

PostiaadressNarva mnt 29, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 640 9376

Sarnased erialad

Antropoloogia

Humanitaarteaduste instituut

Mida tähendab inimeseks olemine? Kas sind huvitab, miks on kultuurid ja ühiskonnad nii erinevad ning mis on meil inimestena ühist? Kas soovid end teostada töökohtadel, mis nõuavad oskust ja tahet mõista ning suhestuda inimestega, kel on maailmast erinevad arusaamad ja kogemused?

Magistriõpe
Inglise keel
Päevaõpe
1900
Vaata eriala

Sotsioloogia

Ühiskonnateaduste instituut

Tallinna Ülikooli uuendatud, sessioonõppena toimuv sotsioloogia magistriõpe pakub head võimalust õppida mitmekülgselt ja loovalt analüüsima 21. sajandi ühiskonda ning arendada kriitilise mõtlemise oskusi.

Magistriõpe
Eesti keel
10 tasuta / 10 tasulist
Sessioonõpe
Vaata eriala

Jaapani uuringud

Humanitaarteaduste instituut

Kui tahad tulevikus teha tööd, kus saad kasutada teadmisi Jaapani kultuurist, keelest, ajaloost ja ühiskonnast, siis tule õppima Jaapani uuringute erialale.

Bakalaureuseõpe
Eesti keel
õppekaval kokku 50 õppekohta
Päevaõpe
Vaata eriala

Lähis-Ida uuringud

Humanitaarteaduste instituut

Sind huvitavad Lähis-Ida maade kultuurid ja ühiskonnad? Soovid õppida süvendatult araabia keelt? Tahad töötada Lähis-Ida kultuure ja araabia keelt valdava spetsialistina era- või riigisektoris? Siis tule õppima Tallinna ülikooli Aasia uuringute bakalaureuseõppekavale, millele astudes saad valida Lähis-Ida uuringute peaeriala

Bakalaureuseõpe
Eesti keel
õppekaval kokku 50 õppekohta
Päevaõpe
Vaata eriala

Hiina uuringud

Humanitaarteaduste instituut

Sind huvitab hiina kultuur ja ühiskond? Soovid õppida süvendatult hiina keelt? Tahad töötada hiina kultuuri ja keelt valdava spetsialistina era- või riigisektoris? Siis tule õppima Tallinna ülikooli Aasia uuringute bakalaureuseõppekavale, millele astudes saad valida Hiina uuringute peaeriala.

Bakalaureuseõpe
Eesti keel
õppekaval kokku 50 õppekohta
Päevaõpe
Vaata eriala