Humanitaarblogi

Itaalia keele kolmanda kursuse tudeng: asi pole lihtsalt kohalkäimises, vaid inimene peab tõesti tahtma keelt selgeks saada

Mõned valivad eriala suvaliselt, mõned potentsiaalse hea sissetuleku järgi, mina aga valisin südant kuulates. Ma olen keelteinimene olnud kauem, kui ma seda teadvustanud olen. Lisaks minu esimene reis välismaale oli Itaaliasse ja ma armusin kohe (kes ei armuks muidugi Itaaliasse…). Kui keskkool hakkas lõppema, oli vaja teha valik ja kuidagi südamega tunnetasin ära, et itaalia keel on õige valik. Ja oligi.

Itaalia keel ja kultuur

Euroopa nüüdiskeelte erialale sisseastumiseks tuleb esmalt valida viie peaeriala vahel see õige – itaalia keel ja kultuur, hispaania keel ja kultuur, inglise keel ja kultuur, saksa keel ja kultuur, prantsuse keel ja kultuur – ja minu valik oli otseloomulikult itaalia keel. Sisseastumiseks oli vaja kirjutada motivatsioonikiri ja osaleda vestlusel. Vestluseks tuli läbi lugeda ka üks itaalia keelest eesti keelde tõlgitud ilukirjandusteos. Osa itaalia keele sõnavarast oli mulle juba ka reisidelt külge jäänud, mis tuli kasuks, sest esimesel kohtumisel oma tulevaste kursusekaaslastega pidime end tutvustama ja jagama seniseid teadmisi itaalia keele sõnade kohta.

Koolipäeva pikkused varieeruvad, kuid reeded on peamiselt vabad

Minu kõige lemmikum ja ootusi ületav aine oli filmikursus. Pean tunnistama, et ma ei ole varem üleüldiselt filmikunsti õppinud ega pole olnud ka suur filmide fänn, ent see kursus avas mu silmad. Me õppisime filme analüüsima täiesti teise pilgu läbi ja näen kõike teistmoodi. Ma ei olnud ka varasemalt ajaloo fänn, lihtsalt oli kuidagi igav, aga puudus vahest õige perspektiiv minu jaoks, kuna Itaalia ajalugu õppisin suure huviga. Mulle meeldis ka see, et võis valida ise essee teemad ning sain uurida teemade kohta, mis mind enim paelusid. 

Koolipäeva pikkused tõesti varieeruvad, kõige pikem koolipäev oli mul kaheksa tundi järjest loenguid-seminare, mis kestis õnneks ainult üks semester. Reedeti tihtipeale kooli pole ning vahepeal on ainult üks loeng päevas.

Humanitaarerialad peavad võtma endale ka kõrvaleriala, mis on nii-öelda teine eriala, aga veidi väiksema mahuga. Valikuid on õnneks väga palju, nii et usun, et on võimalik leida nende hulgast selle, mis ennast rohkem kõnetab. Minul on kõrgem huvi olnud alati ühiskonna vastu, seega valisingi kõrvalerialaks ühiskonna.

Mul on seega kombo kahest väga erinevast ainest. Ühiskonna erialal on peamised teemad majandus, õigus ja riigiteadus. Need kõik on pigem suurtes auditooriumites, iseseisvat tööd on rohkem kursuse lõpus, loengutes kohalolu vähem oluline ning õppejõududega vahetut suhtlust praktiliselt pole. Itaalia erialal on just seevastu väike kogukond - õppejõud ning tudengid tunnevad üksteist näo- ja nimepidi ära -, jooksvaid ülesandeid rohkem ning kohalolu on oluline. Aga üldiselt on keeleõppe ikkagi väga mahukas ja erinev teistest õppekavadest. Asi pole lihtsalt kohalkäimises ja poole jalaga tegemises, vaid sellele peab pühenduma ja inimene peab tõesti t a h t m a keelt selgeks saada. 

Itaalia keel ja kultuur

Ülikoolielu on mitmekesine ja põnev

Meil on kolme tüüpi üritusi: üleülikoolilised, mida korraldavad ülikooli õpilasesindus, kultuuriklubi või instituudid. On korraldatud näiteks mängude õhtuid, maski- ja kevadballe. 
 

Itaalia keel ja kultuur

 

On toimunud muidugi ka klubiüritusi nagu näiteks semestri avapauk, kus 2023. aasta õppeaastal esines PÚR MÚDD või lihtsalt Halloweeni peod.

Siis on meie Euroopa nüüdiskeelte üritused. Kõige populaarsem on jõulupidu, kus on erinevad etteasted ja tegevused. Ning seejärel on puhtalt itaalia eriala tudengitele mõeldud üritused. Näiteks tutvumisõhtu või kultuuriõhtu, kus on itaalia suupisted ja vein, Itaalia-teemalised mängud, aga on ka hariduslikud üritused, kus on ühendatud praktiline õpe ja samas suhtlussidemete loomine.

Itaalia keel ja kultuur

 

Ühe korra on toimunud ka reis Itaaliasse, kuhu olid oodatud kõik eriala tudengid, õppejõud ja vilistlased. Meil on olnud ka erinevaid tuure, näiteks itaalia keeles tuur Linnamuuseumis.

Itaalia keel ja kultuur

Soov hakata siduma omavahel Itaaliat ja Eestit

Minu teine suur kirg itaalia keele kõrval on olnud ürituskorraldus ning endale isegi ootamatult olen saanud seda ka praktiseerida selle eriala raames. Olen saanud aidata realiseerida toimunud üritusi ning korraldasin Itaalia reisi oma erialase praktika raames, mis sai teoks tänu Itaalia-Eesti Seltsile ja itaalia keele dotsendile. Kristiina Rebane pakkus mulle võimaluse korraldada praktika raames reisi Itaaliasse. Ma olevat jäänud talle silma oma korralduslike oskustega.

Kohapeal käisime Ischia saarel ja Napolis, kus käisime ka linna ühes vanimas pitsabaaris. Meil olid hommikust õhtuni erinevad tegevused ja tuurid, mis toimusid itaalia keeles. 

Kirjanik Felice Vinci tutvustas konverentsi raames ka enda raamatus kirjutatud teooriat, et Achilleus oli hoopis eestlane, täpsemini seto ja Trooja asus hoopis Soomes. 

Itaalia keel ja kultuur

 

Itaalia keel ja kultuur

 

Suuremas plaanis soovin tulevikus saada täiskohaga ürituskorraldajaks ja luua üritusi nii Itaalia kui Eesti suunal.  

Kuid kõigepealt soovin minna Maltale, kus tahan sooritada välispraktika.

 

Tutvu itaalia keele ja kultuuri erialaga