Humanitaarblogi

TÜHI ajaloomagistrandid käisid Venemaal välitöödel

Juba kolmandat korda toimuva Venemaa lühiekspeditsiooni eesmärk oli tutvustada eesti hajala uurimise võimalusi läbi praktiliste kogemuste ja antropoloogilise osalusvaatluse.

ajalootudengid Ermitaaži ees

Retke esimene sihtpunkt oli Eesti-Vene piirist tunnise sõidu kaugusel asuv Simititsa, kus kunagi asus eesti küla, mille ajalugu ulatub 19. sajandisse – just toona pani seltskond Kuusalu talupoegi raha kokku ning ostis sealse mõisa tervikuna ära. Sügissemestril toimunud suulise ajaloo aine tudengitel oli võimalus õpitu praktikasse rakendada ning Simititsa kalmistule nendega kohtuma saabunud kogukonna liikmeid küla ning perekonna loo teemadel ühiselt intervjueerida.

Simititsa külaga on seotud harjumuspärasele vastupidine trauma – kui tavaliselt räägitakse valust, mis kaasnes eestlaste Venemaa avarustesse küüditamisega, siis Simititsast pärit inimestele teeb endiselt haiget see, et neid sunniti Teise maailmasõja ajal Venemaalt tagasi Eestisse asuma. Tänu tublile tööle ja heale õnnele oli Tallinna ja Peterburi vahelise tee ääres asuv küla oma õitsenguajal olnud majanduslikult tugev ja kultuuriliselt vilgas eesti keskus ning mälestus sellest sai eriti kuldse oreooli sõjajärgsetel aastatel, mil tuli end uuesti võõraks jäänud ja erinevate traumadega rinda pistvas sõjajärgses Nõukogude Eestis justkui sisserännanuna üles töötada.

Külastati ka Kingissepa muuseumi, kus veel hiljuti oli väljas üsna avameelne ja esemerohke püsinäitus kohaliku elanikkonna (teiste seas eestlaste, vadjalaste, isurite ja ingerlaste) ajaloost. Remonttööde ajaks oli see asendatud 3D kinoga, mis tutvustas Jamburgi kindluse arengut. Venemaa eestlaste jälgi otsiti ka hiljuti taastatud Peterburi Jaani kirikust ning osaliselt marsiti läbi 1917. aastal toimunud Eesti autonoomia toetuseks läbiviidud meeleavalduse teekond.

Tudengid olid teineteisele giidideks ning esinesid temaatiliste lühiettekannetega. Väljasõit toimus Baltic Heritage Networki noorte diasporaa-uurijate seminarisarja raames ning seda finantseeris Haridus- ja Teadmusministeeriumi Rahvuskaaslaste Programm. Ekspeditsiooni korraldas TÜHI nooremteadur Maarja Merivoo-Parro.

Fotod: Maarja Merivoo-Parro