Loodusblogi

Tallinna Ülikool = Roheline Ülikool = Topsivaba Ülikool

Elame kiirel ajal, mil igapäevaelu ja ka ülikoolielu juurde käib rohke kohvi tarbimine. Nii on Tallinna Ülikoolis igapäevaseks vaatepildiks ühekordsete kohvitopside alla mattuvad prügikastid. Tallinna Ülikooli ELU projekti Topsivaba TLÜ II meeskond kirjeldab, kuidas võiks linnak ideaalis välja näha juba lähiajal.

Topsivaba ELU

 

Milles seisneb probleem?

Ühekordse papptopsid on seestpoolt kaetud plastkihiga, nii ei saa neid jätkusuutlikult taaskäidelda. Kohe, pärast kohvi joomist, muutub see keskkonnale ohtlikuks prügiks. Plast laguneb mikroosadeks, mis on surmavalt ohtlik nii loomadele, lindudele, kaladele kui ka inimestele, kuna toiduna satuvad plastosad organismi.

Meie kõigi igapäevaste valikutega on võimalik keskkonnale tekitatavat kahju vähendada, võttes ülikooli kaasa korduvkasutatava topsi või juues kohvi tavalisest kohviku tassist. On ju täitsa normaalne, et koos telefoni ja võtmetega haarame hommikul kaasa ka termostopsi või joome kohvi tavalisest kohviku tassist. Sellega vähendame keskkonnakahju ja aitame kaasa Tallinna Ülikooli muutmisele Eestis esimeseks Roheliseks Ülikooliks.

>Topsid

Olles liitunud Euroopa Pealinnade Ülikoolide Assotsiatsiooni algatusega Roheline Akadeemiline Jalajälg, on Tallinna Ülikool üks neist õppeasutustest, kes järgib jätkusuutliku arengu põhimõtteid ning seisab hea selle eest, et säästlik mõtteviis oleks igapäevaelu loomulikuks osaks.

Kas teadsid, et

… ainuüksi ülikooli ca 8000 liikme aastase kohvitopside koguse tootmiseks tuleb hinnanguliselt langetada 576 puud?

… Inglismaal kasutatakse 2,5 miljardit topsi aastas? Kui need üksteise kõrvale ritta laduda, saaks maakerale peale teha 5 tiiru. Ja seda ainult Inglismaa topsidest!


Topsivaba TLÜ II projekti meeskond
 "Topsivaba TLÜ II" on ELU projekt, mille eesmärgiks on leida ülikooli jaoks lahendused ühekordsete kohvitopside asendamiseks korduvkasutatavatega.