Loodusblogi

Täppisteadus kosmeetikatoodetes

Kosmeetika kokku segamisega saab hakkama iga viienda klassi õpilane. Kuid luua midagi kvaliteetset, see on oluliselt suurem väljakutse. Siin tulevad kasuks teadmised keemia vallas.

Molekulaarne biokeemia ja ökoloogia

Kosmeetikatooteid on turul palju ning nende koostisosade loendid on enamasti päris kirjud. Eeldame, et kõik, mis toote sisse on pandud, et sellel on ka oma kindel funktsioon. Sageli see nii ka on. Tootearenduse seisukohast tekib paraku rida küsimusi, millele oleme Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudis vastuseid otsinud. Millised komponendid omavahel kokku sobivad? Kuidas need kokku segada? Millised on sobivad sisaldused, et mitte üle doseerida või selleks, et toime ikka avalduks? Kas need komponendid on ohutud või millised on võimalikud ohud?

Küsimus, millest me ei saa üle ega ümber on – kuidas saavutada sobiv toote konsistents. Seda on võimalik hinnata muidugi ka subjektiivselt, nii-öelda tunde järgi. Kuid meie laborites on võimalik teatud aparatuursete vahendite abil konsistentsi ka mõõta. Sellel on aga üks väga oluline eelis. Nimelt, saab seeläbi ette ennustada toote säilivust konsistentsi osas – on see 3 või 6 kuud, aasta või kaks.

labor  labor  labor 

Ilmselt oleme kõik märganud poes niinimetatud multifunktsionaalseid tooteid – 2-ühes, 3-ühes, 4-ühes. Nendest toodetes annab üks komponent tootele ühe omaduse, teine teise omaduse jne. Teaduslikus plaanis saame vaadata sügavamale. Disainida tooteid oluliselt filigraansemalt. Viisil, kus ühel toote komponendil oleks mitu kasulikku omadust. Näiteks oleme Tallinna ülikoolis tegelenud merevetikatest pärinevate tardainetega, mis kosmeetikas toimivad paksendajana kuid millel on ka teatud bioloogiline aktiivsus, mis muudab naha siledamaks. Oleme tegelenud ka taimsete aktiivainetega, mis ühtlustavad nahatooni, pleegitavad nahka ning on seetõttu väga hinnatud eelkõige Aasia turgudel.

labor
Pildil on mõned tooted, mille arendusse on Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi teadlased panustanud. Foto: Tanel Meos.

Uute bioaktiivsete komponentide leidmine on tänapäeval väga aktuaalne küsimus. Eriti puudutab see mitmesuguseid antioksüdante. Näiteks on Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi kaasabil nüüdseks turgudele on jõudnud Berrichi kehakreem, mille üheks oluliseks aktiivseks komponendiks on antioksüdant. Selle koostisosas oleva antioksüdandi võime vabasid radikaale neutraliseerida on ligi 1000 korda suurem kui E-vitamiinil, mida sageli kosmeetikatoodetes antioksüdandina kasutatakse.

Kosmeetikatooteid on turul palju ning tekib küsimus, kas turg selles valdkonnas pole mitte täis, siis võib üsna veendunult öelda, et heade asjade jaoks on alati ruumi!

Autor: Rando Tuvikene, Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi keemia vanemteadur ja keemia dotsent. Viimase nelja aasta jooksul Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudis tehtud: 6 projekti, kus tegeleti kosmeetikatoodete arendusega ning 8 projekti, kus tegeleti biomasside väärindamisega.


Tallinna ülikoolis saab bakalaureuse tasemel keemiat õppida INTEGREERITUD LOODUSTEADUSTE õppekaval. Magistriõppe tasemel saavad keemia huvilised suunduda molekulaarne biokeemia ja ökoloogiasse ning edasi pürgida analüütiline biokeemia doktoriõppesse.