Teade

Tallinna Ülikooli teadlased aitavad Arvamusfestivalil lahata ühiskonna olulisi valupunkte ning arengukohti

Reedel, 14. augustil saab Paides hoo sisse järjekorras kaheksas Arvamusfestival, kus teiste arutlejate ning ekspertide hulgas löövad taaskord kaasa paljud Tallinna Ülikooli teadlased ning õppejõud. Kahepäevane festival tähistab põhiseaduse sajandat sünnipäeva. Lisaks põhiseaduse aastapäevale on oluliste teemadena esindatud veel teadus, digitarkus, Eesti 2035, infokorratus, võrdne kohtlemine ja digikultuur.

Arvamusfestival

Homme, 14. augustil kell 14 -15.30 juhib Tallinna Ülikooli arendusprorektor Andres Jõesaar Põhiseadus 100 laval töötuba ja arutelu „Eelarvamustest inimõigusteni. Pop-up koolitund“. Fookuses on nii Eestis kui ka Soomes kasutusel olevad kaasavad ja mängulised õppematerjalid ja -meetodid, mille abil käsitleda inimõiguste teemasid igas vanuses õppijatega.

Samal ajal toimub Infokorratuse laval arutelu „Väärarusaamad  – kuidas need tekivad ja miks nad nii visad on?“. Diskussiooni juhib psühholoog ja muutuste nõustaja Eva-Maria Kangro, kes on Tallinna Ülikooli doktor. Vestlusringis löövad meie ülikoolist kaasa haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro, loodus- ja terviseteaduste instituudi jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur ja BFMi teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk.

Teadusalal juhib aga Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi soouuringute dotsent Kadri Aavik koos teiste ekspertidega kell 14 - 15.30 vestlusringi „Akadeemilised lõhed: ebavõrdsus Eesti teaduses ja kõrghariduses“. TLÜst osaleb veel ühiskonnateaduste instituudi sotsioloogia dotsent Triin Roosalu. Arutluse alla tuleb, mida kujutavad endast ja kuidas väljenduvad akadeemilised lõhed Eesti teaduses, millised tagajärjed on neil teadlastele ja teadusele, mida saaks ette võtta lõhede vähendamiseks ja kes peaks seda tegema.

Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi digipöörde sihtrahastuse professor Merja Bauters juhib Eesti 2035 ala kell 14 ingliskeelset arutelu sellest, kuidas on võimalik digipöörde kulgu suunata ning milline peaks olema visioon ja eesmärk, mille suunas liikuda. Diskussioonis osalevad veel meie haridustehnoloogia vanemteadur Mart Laanpere ja Avatud akadeemia ettevõtlussuhete ekspert Ingrid Hindrikson.

Reede õhtul algusega kell 18 saab Teadusalal veel mõtiskleda, millal saame õpetajad robotitega asendada. Vestlusringi juht on teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk ning TLÜst osaleb veel haridusteaduste instituudi õpperobootika nooremteadur Janika Leoste.

Laupäeval, 15. augustil kuuleb Tallinna Ülikooli teadlastest arutlemas spordibioloogia professorit Kristjan Porti, kes lööb kaasa Digitarkuse ala vestluses „Eesti võib vabalt olla viimane riik Euroopas, kes 5G saab. Aga mis siis ...?!“. Samal laval arutleb pärastlõunal TLÜ Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum koos teiste ekspertidega selle üle, millised on vanusega seotud müüdid tehnoloogia kasutamise osas.

Eesti demograafia keskus juhib veel sama päeva õhtul kell 18 Riigikantselei ja Rahandusministeeriumi ühisel laval Eesti 2035 mõttevahetust „Tööturg ei ole ööklubi“. Juttu tuleb sellest, kuidas kasutada vanemate inimeste potentsiaali tööturul. Arutelu juht on teadur Tiina Tambaum.

Laupäeval lööb Teadusalal diskussioonis „Kas teadus otsib tõde?“ teiste hulgas kaasa Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi filosoofia külalislektor Oliver Laas.

Arvamusfestivali erinevates aruteludes kuuleb ja näeb veel mitmed teisi Tallinna Ülikooliga seotud eksperte.

Festival toimub 14. ja 15. augustil Paides. Paljusid arutelusid saab otseülekandes jälgida või hiljem järele kuulata. Lisainfo ja täpsem kava veebilehelt arvamusfestival.ee.