Humanitaarblogi

Johannes Walter Benjamin Bent: ajaloo kirjutamise uurimine kui vahend oleviku mõistmiseks on väga aktuaalne teema

3. juunil kaitses Johannes Walter Benjamin Bent Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktoritööd teemal "Ernst Troeltsch and Eastern Europe: Interwar Interpretations and Applications of a German Philosopher of History" ("Ernst Troeltsch ja Ida-Euroopa: Saksa ajaloofilosoofi tõlgendusi ja rakendusi peale I Maailmasõda"). Doktoritöö juhendajad olid Tallinna Ülikooli professor Liisi Keedus ning Viadrina Euroopa Ülikooli emeriitprofessor Gangolf Hübinger.

 Johannes Walter Benjamin Bent

Mis ahvatles Sind doktorantuuri astuma?

Mul tekkis idee teha doktoritöö pärast magistriõpingute lõppu Viadrina ülikoolis Frankfurtis. Mõte pühendada paar aastat teemale, mis mulle korda läheb, tundus mulle ahvatlev, ja doktoritöö tegemine paistis mõistliku viisina teatud eluliste valikute edasi lükkamiseks. Seetõttu olin väga õnnelik, kui sain võimaluse liituda Tallinna Ülikoolis rahvusvahelise ERC projektiga, mis oli tihedalt seotud minu teadushuvi valdkonnaga.

Miks oli oluline uurida lähemalt just neid küsimusi, mida oma doktoritöös käsitled?

Üks peamisi küsimusi, mida uurisin oma doktoritöös, oli see, kuidas ajaloolised tegijad sõdadevahelisel perioodil kasutasid ajaloo kirjutamist ja ajaloo filosoofilist mõtestamist, et mõista olevikku ja motiveerida tegevust tuleviku jaoks. Ma käsitlesin seda teemat spetsiifilises ajavahemikus, sõdadevahelises perioodis, ja minu huvi oli peamiselt ajalooline. Kuid tegelikult on see teema väga aktuaalne. Näiteks: Venemaa Föderatsiooni sõda Ukraina vastu, mida õigustatakse teatud ajalooliste narratiivide põhjal, on kurbade tagajärgedega toonud esile küsimuse, kuidas ühiskonnad ja poliitilised tegijad loovad ajaloolisi kujutlusi endast ja kuidas nad jutustavad ajalugu, et õigustada või diskrediteerida tegevusi. Seega on ülioluline mõista, kuidas "ajaloo kujundamist" kasutatakse poliitiliselt ja millised on selle tagajärjed.

 

Millised olid Sinu salanipid, kuidas järjepidevalt oma doktoritööga tegeleda, et edukalt lõpuni jõuda?

Pidin õppima, et võitlus oma doktoritööga on lahutamatu osa kirjutamisprotsessist. Raskustest üle saamiseks ja edasi kirjutamiseks oli minu jaoks oluline olla ühenduses teiste doktorantidega (kes samuti võitlesid), oma juhendajate, aga ka sõprade ja pereliikmetega. Seega, strateegia, mida soovitan järgida, on hoolitseda oma sotsiaalse keskkonna eest. Ilma oma pere, juhendajate, kolleegide ja sõpradeta oleksin ma korduvalt doktoritöö kirjutamise katkestanud.

Lähtudes oma uurimisvaldkonnast, mis on Sinu jaoks "tark eluviis"?

Ajaloolastena paigutame me pidevalt nähtused ajaloolisse perspektiivi, et neid mõista. "Tark eluviis" tähendab minu jaoks just seda, et suudame arendada ja rakendada ajaloolist lähenemist maailma mõistmiseks, kuid samas tasakaalustada seda teiste perspektiividega ja lõpuks tunnustada selle piiranguid ja puudusi.

Loe Johannes Walter Benjamin Bent