Roheline ülikool

Ellujäämisoskused põnnidele kaasa

Ega ma väga rohepöörane puukallistaja tüüp ei ole, aga loodust ma tõepoolest armastan ja hoian. See on mulle maast madalast sisse harjunud tänu vanemate eeskujule.

koidu saia istumas looduses

Kui teismelisena veidi põdesin, et meil oli kompostihunnik aianurgas, vett tõime ämbriga kaevust ja duširuumi asendas veevärgita traditsiooniline saun, siis nüüd olen selle üle päris uhke. Ajad on muutunud. Ja nüüd on see päris tähelepanuväärne, kui saad hakkama ilma jooksva kraanivee ning muude tänapäevaste mugavusteta. 

Saan vaid rõõmustada, et mul ei ole vaja minna õpituppa vikatiga heina niitma, lehti komposteerima või maa labidaga kaevamist praktiseerima. Igatahes püüan oma kahele põnnile need ellujäämisoskused tänasesse muutlikku maailma kaasa anda nii hästi kui oskan.

Ahvatlused ja võimalused
Aga nagu vanarahvatarkus ütleb – vanad head harjumused on kiired manduma ja halvad kombed kärmelt juurduma. Maatüdrukuna ülikooli tulles tekkis küll mitmeid mõttetu tarbimise ahvatlusi, kuid ressursinappus tegi selles osas omad korrektuurid. 

Õnneks ei ole minust päris linnakat saanud – ühekordsetest kohvitopsidest olen end võõrutanud, eelkõige laste puhul taaskasutame taaskasutatud asju ja suuname oma riided ja mänguasjad (mis veel ühes tükis püsivad) uuele ringile. Ka see on olnud ja jääb minu põhimõte – et poeostud mõtlen läbi ning toitu ära ei viska. 

Niimoodi enda käitumist vaagides ja ametialaselt tuttava Green Deal’i üldpõhimõtetega kõrvutades tundub, et rohemõtlemine on mul üsna paigas. Kui nüüd aga päris ausalt üles tunnistada, siis vähemalt üks arenguruum mul on ja selle luban pidulikult ja kogu lugejaskonna ees tõotades käsile võtta – prügi sorteerimine. 

Kuhu moosipurgid ja kilekotid?
Kõhutunde alusel prügi liigitamine on meie peres paigas – et paber, bioloogilised jäätmed, pandipakendi taara ja olmeprügi käivad eraldi kogumisnõudes. Aga ega ma ei ole võtnud aega, et täpsemalt uurida, kuhu saaks viia moosipurgid ja kas kilekotte ka kusagil kogutakse ning kas ketšupipudel on vaja enne kuhugi spets-kohta viimist puhtaks küürida. Nüüd võtan manuaalid ette, töötan läbi ja vähemalt jaanuarikuu jooksul testin maksimaalselt rohesõbralikku prügisorteerimist oma kodus. Kaasan katsesse vabatahtlikkuse alusel ka kolm ülejäänud pereliiget. Purgiga makaronide ostmine jääb mul aga 2022. aasta väljakutseks.