Roheline ülikool

OTT on alles ja hindab mahedat

TLÜ OTT sai alguse siirast soovist viia taluniku kaup otse tarbija toidulauale. ELU projekti raames OTTi korraldades oleme aru saanud, miks sellist ettevõtmist üldse tehakse ja mis on selle väärtus.

TLU OTT

Need, kes on võtnud enda südameasjaks OTTide korraldamise ja arendamise, ei hooli vaid tulust ning näevad meie tarbimiskultuuri palju laiemas kontekstis. OTTide areng ja levik on meie tarbimisharjumuste suhtes tulevikku vaatav ettevõtmine, kuna aina rohkem üleilmastuvas maailmas on masstoodangust saanud igapäevaelu osa. Seejuures kiputakse unustama, et me oleme need, mida sööme ja kui toidutööstuse masstoodang on vallutanud meie toidulaua, juurduvad ebatervislikud toitumisharjumused ning sellest tingitud sotsiaalsed probleemid. 

Võib olla üsna kindel, et suur osa kodumaisest tarbijaskonnast teab, et mahetoit on tervisele kasulik. Kasu ei piirdu ainult tervisega, vaid mõjutab terviklikult ühiskonna erinevaid tahke nagu majandust, tervishoidu ning kogukonda. Mahetoit tähendab, et see on pärit mahepõllumajandusest, mis hõlmab taime- ja loomakasvatust, vesiviljelust ja mesindust. Mahepõllumajanduses ei viljeleta pinnast kurnavaid ja erosiooni soodustavaid monokultuure, väetiseks kasutatakse sünteetilise asemel loomasõnnikut  ja põlde ei pritsita taimekaitsevahenditega. 

Kohalik või Hispaania oma?

Mahe on elustiil, mis arvestab inimeste ja keskkonnaga ning juhuslikult on tulemuseks päris maitsega puhas toit. Kui on raske uskuda, et Hispaania ja Eesti tomatil saab nii suur vahe olla ja maitsemeelt ei usalda, võib tutvuda Riigikontrolli 2019. aasta toiduohutuse raportiga, millest selgus, et Eestis müüdavad puu- ja köögiviljad on palju mürgisemad kui tarbijad teavad. Küsimus ei ole ainult selles, kas taimekaitsevahendite jäägid toidul ületavad Euroopa Liidus kehtestatud norme, vaid nende reaalses mõjus. Kui väikelaps sööb Itaaliast pärit taimekaitsevahenditega pritsitud viinamarju, kui palju ta tohib neid süüa, ilma et tekiks terviseriske? 

Toidu ja inimese vahel on tänapäeval väga lähedane suhe: süüakse mitte ainult selleks, et saada söönuks, vaid ka maitseelamuste saamiseks ja ühiseks ajaveetmiseks. Kui suurema osa inimkonna ajaloost sai endale toidu nautimist lubada vaid rikas, siis nüüd on see väike igapäevane indulgents kättesaadav rohkematele kui eales varem. Perekonnad kogunevad ühise söögilaua ümber oma päevast jutustama, sõbrad saavad kokku restoranis. Toidublogija ja -stilist ja 21. sajandil elukutsed, mitte hobid. 

OTT muutunud oludes

Kodumaisel toidul on majandusele ja kogukonnale suurem mõju, kui esmapilgul paistab. Toit hoiab meid koos nii otseses kui kaudses mõttes. Kodumaist mahetoodangut võib kohati leida ka poelettidel, kuid see pole ainus koht, kust tarbija võiks meelepärast toidukaupa soetada. Et kindel olla kauba autentsuses ja kvaliteedis, on aina rohkem hoogu juurde saanud OTTi kogukondade ettevõtmised. 

OTT ehk otse tootjalt tarbijale on isemajandav kogukond, loomupärasest vajadusest alguse saanud kaubakohtumiste süsteem, mis võimaldab osta toidukaupa otse tootjalt. Tihti on OTTid tekkinud just mõne kindla kogukonna piirkonnas, nagu näiteks Harju OTT, mille kohtumised toimuvad Tabasalus ja Sauel, Kiili OTT, Rapla OTT jpt. Korraldatakse OTT laatasid, kus on võimalik toidulauale head ja paremat soetada, kuid mõned OTTid on ka rakendanud uusi süsteeme, kuidas tehing tootja ja tarbija vahel aset võib leida, näiteks ettetellimise süsteem jpm.  

TLÜ OTTi tegemisi saab jälgida meie Facebookis ja Instagramis. Seoses COVID-19ga ei pruugi OTT mõnda aega füüsilisel kujul toimuda, kuid olukorra paranedes on võimalik kindlasti tulla TLÜ OTTidele kohapeale, soetada kodumaist mahetoodangut ning toetada meie kogukonna ettevõtjaid.

TLU OTT Facebook

TLU OTT Instagram