ADORE lõppkonverents juurdepääsetava kommunikatsiooni teemal
2. oktoobril 2023. aastal toimus Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi korraldatud ADORE (Juurdepääsetavus digitaalse kommunikatsiooni ülikooli õppekavades) projekti lõppkonverents (Multiplier Event), mida rahastati Erasmus+ programmi poolt.
Selleks, et jõuda võimalikult paljude inimesteni, peab suhtlus olema juurdepääsetav. See on olnud nõue avalikule sektorile alates 2018. aastast ja erasektorile 2025. aastast. Ometi ei hõlma enamik ülikoolide kursusi endiselt juurdepääsetavuse teemat.
Kuidas me saame tagada, et kommunikatsiooniõpinguid läbivatele tudengitele õpetatakse, kuidas jõuda kõigi kasutajateni, sõltumata nende võimekustest? Kuidas me saame edendada kaasavamat õpikogemust kõigile? Just seda on püüdnud teha EL-i rahastatud ADORE projekt, tuues juurdepääsetavuse kõrgkooli õppekavadesse, mis on seotud kommunikatsiooniga, seades seda esiplaanile.
ADORE juurdepääsetava kommunikatsiooni lõppkonverents korraldati hübriidüritusena, kus ADORE projekti meeskond esitles Erasmus+ poolt rahastatud ADORE projekti tulemusi. See sündmus toimus Tallinna Ülikoolis ning videosilla vahendusel Zoomi platvormis ja oli osalejatele tasuta. Konverents koosnes mitmest osast: avasessioonist, peakõnest, viiest ettekandest, arutelupaneelist, küsimuste ja vastuste voorust ning kokkuvõttest.
ADORE lõppkonverents algas avakõnega, mille pidas professor Katrin Niglas, kes on Tallinna Ülikooli teadusprorektor. Seejärel esines professor Anastassia Zabrodskaja ADORE peakõnega, kes on ühtlasi nii ADORE projekti juht kui ka kommunikatsioonijuhtimise magistriõppekava kuraator Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis.
Professor Anastassia Zabrodskaja esitles lünkanalüüsi, mis käsitles juurdepääsetavuskoolituse vajalikkust ülikoolide õppejõudude ja koolituspersonalile kommunikatsioonivaldkonnas. Professor Boštjan Šumak ja Dr. Maja Pušnik Sloveenia Maribori Ülikoolist andsid ülevaate kõrghariduse kommunikatsiooniprogrammide kaardistamisest, kuhu saab integreerida juurdepääsetavuskoolitust. Susanna Laurin, kes esindas ettevõtet Funka Nu AB-d Rootsist, rääkis koostöös raames loodud vajaduspõhise juurdepääsetavuskoolituse treening-tööriista arendamisest ülikooli õppejõududele ja koolituspersonalile, kes tegelevad kõrghariduse kommunikatsiooniprogrammidega. Darja Ivanuša Kline Sloveeniast, Institut za napredno upravljanje komunikacij (Instituut edasijõudnud kommunikatsioonijuhtimiseks), tutvustas professionaalsete profiilide kogumiku väljatöötamist, mis esindavad juurdepääsetava suhtluse valdkonna erialaprofiile. Professor Sergio Sparviero, kes esindas Austrias asuvat Salzburgi Paris Lodroni Ülikooli, tõi välja ettepanekuid digitaalse juurdepääsetavuse kaasamiseks õppekavadesse kõrghariduse kommunikatsiooniprogrammide jaoks.
Arutelupaneelis osalesid Dr. Christopher J. Jenks, kes on Utrechti Ülikoolis Hollandis kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor; Maarja Jõgioja, puudekoordinaator Tallinna Ülikoolis (2022-2023); ja Mikael Becker, Kesk-Rootsi Ülikooli Loodusteaduste, Disaini ja Jätkusuutlikkuse osakonna lektor. Diskussiooni modereeris Susanna Laurin.
Küsimuste ja vastuste sessiooni käigus sai ilmsiks, kui kirglikult kuulajaskond digitaalse juurdepääsetavuse vastu oli. Konverentsi lõpetamisel valitses suur entusiasm tuleviku väljavaadete osas pärast ADORE projekti lõpetamist.
ADORE projekti viib läbi viie Euroopa partneri konsortsium, kuhu kuuluvad Tallinna Ülikool, Funka Nu AB, Maribori Ülikool, Salzburgi Paris-Lodroni Ülikool ja INUK Institut za napredno upravljanje komunikacij. ADORE projekti koordineerib Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut. Projekti koordinaatoriks on dr Anastassia Zabrodskaja, kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor ja kommunikatsioonijuhtimise magistriõppekava kuraator.
Lisateabe saamiseks ADORE projekti kohta: ADORE projekti veebileht