Teadussündmus

Tallinna Ülikooli Teadusnädal 20.09 – 24.09

Sellel aastal toob Tallinna Ülikool Teadusnädala raames mitmeid erinevaid sündmusi ja tegevusi, sealhulgas vestlusi ja töötubasid toiduraiskamisest, vaimse tervise ja palga teemadel, robotitest ning õnnelikkusest. Teiste tegevuste hulgas saab külastada näitust ning aktiivselt avastada Tallinna Ülikooli mäluüksuseid. Paljud sündmused on järelvaadatavad ja -kuulatavad.

-

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Bänner

20. september kell 10:00-10:45 "Värvidest"

Ühendame teaduse ja loovuse. Uurime, millised on värvid, lõhnad ja maitsed meie ümber. Tunneme ja nimetame värve, maitseid ja lõhnu. Räägime lemmikvärvidest ja -maitsetest. Teeme Kahoot-viktoriini. Töötuba viib läbi humanitaarteaduste instituudi lingvistika ja tõlketeaduse dotsent Mari Uusküla.

Osalemine: antud töötuppa on kohad juba täidetud.


20. september kell 15:00-16:30 töötuba "Keemia ja füüsika hõbepeegli laternas"

Kuidas on võimalik saada erinevaid peegelpindasid? Kuidas töötab LED? Töötoas tutvutakse peegelpindade valmistamise ja kasutamise ajalugu, valmistatakse keemilise reaktsiooni abil hõbepeegli latern ning uuritakse selle füüsikalisi omadusi.

Töötuba viivad läbi Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi füüsika dotsent Erkki Soika ning loodus- ja terviseteaduste instituudi keemia didaktika lektor Katrin Soika

Osalemine: antud töötuppa on kohad juba täidetud.

Vaata täpsemalt


21. september kell 10:00-10:45 "Teaduslaborite ringkäik"

Oled sa kunagi mõelnud mida tehakse Tallinna Ülikooli teaduslaborites? Tallinna Ülikooli Teadusnädala raames avame Sulle Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi molekulaarteaduste laborite uksed. 

Ringkäiku viib läbi Tallinna Ülikooli teaduslaborite koordinaator Krinsli Pius ja analüütilise biokeemia eriala doktorant Amal Dharmapriya. 

Registreeri


21. september kell 15:00-16:30 veebiülekanne "Vaimu toit - parimad retseptid ja vaimuvitamiinid ehk kuidas vaimset tervist hoida"

Vestlusringis osalevad Merike Sisask, Aleksander Pulver, Dina Smoljakova (Peaasjad) ja seda juhib Anette Viin (Eesti Õpilasesinduste Liit). Ülekanne veebis. 

Vaata järgi


22. september kell 14:30-16:00 veebi-seminar „Teaduseetika - väljakutsed ja head praktikad"

Teaduseetika on ülikoolis see aspekt, mis kõiki erialasid seob. Eesti teaduskogukond on andnud nõusoleku järgida Head Teadustava - Eesti teadlaste eetikakoodeksit, mis kehtib kõigile, kes midagi või kedagi uurivad. Samuti toetab ülikool oma liikmeid luues eetikataristu, mille osaks on Hea Akadeemilise Tava dokument ja teaduseetika nõustajate võrgustik. Teaduseetika seminaril tutvustame Hea Akadeemilise tava dokumenti ja teaduseetika nõustajate rolli. Lisaks sellele toimub praktiline juhtumipõhine teaduseetika töötuba, kus igaüks saab arendada oma teaduseetika-alaseid pädevusi.

Seminaril kõnelevad teaduseetika nõustajad Raili Nugin, Joe Noormets, Madis Järvekülg ja Mariann Märtsin ning töötuba viib läbi teaduseetika analüütik ja tippkeskuse koordinaator Anu Tammeleht.

Registreeri


22. september kell 15:00-15:45 veebinar „Palgakalkulaator: alampalga seos soolise palgalõhega"

Esitletakse  Eesti rahvastikku puudutavate andmekogude ja mikrosimulatsiooni tööriista EUROMOD põhjal valminud veebipõhist kalkulaatorit, mis näitab soolise palgalõhe ja töötasu alammäära seost. Mikrosimulatsioonide tulemusel on selgunud, et miinimumpalga tõustes sooline palgalõhe väheneb. Kalkulaator on valminud TLÜ projekti "Soolise palgalõhe vähendamine" raames ja selle vastu on näidanud üles huvi ametiühingud jt töötajate huvisid kaitsvad organisatsioonid.

Läbiviija Kristine Leetberg. 

Ülekanne Zoomis


22. september kell 16:00-18:00 teadusseminar „Avaliku poliitika kujundamisest"

Teadusseminar „Avaliku poliitika kujundamisest" on pühendatud esimese eestikeelse avaliku poliitika kõrgkooliõpikute sarja tutvustamisele. Põhiettekanded teevad koostajad ja toimetajad professor Georg Sootla, professor Leif Kalev ja lektor Kersten Kattai.

Vaata täpsemalt


22. september "Ekspert eetris: Anna Hints ja Mihkel Kangur toidu raiskamisest"

Ülekanne Postimees TV-s.
Saatesari "Ekspert eetris" toob ekraani vahendusel teieni põnevaid, silmaringi avardavad ja harivad teemad. Olgu tegu tervise, poliitika, hariduse, kunsti või juriidikaga. Arutame BFMi stuudios koos oma valdkonna ekspertidega just täna aktuaalseid küsimusi, mis puudutavad Sind, mind ja paljusid teisi. Ikka selleks, et maailma paremaks muuta.

"Ekspert eetris" pälvis 2020. aasta sügisel Eesti riikliku teaduse populariseerimise preemia. 

Vaata siit


23. september kl 10.00-14.00 Best of BFMi akadeemiline konverents

Konverentsil kuuleb Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi tänavuste parimate lõputööde kohta ettekandeid. Sündmus toimub TLÜ Mare maja Tallinna saalis (M-218) ning veebi vahendusel. Paneeldiskussioone modereerib meediapoliitika dotsent Andres Jõesaar.

Ajakava
10.20 Tea Mariamidze “In a Relationship with an Estonian: Communication of Intercultural Couples”
10.35 Sedef Dündar “How to Create Effective Group Environments in Transmedia Production – Based on Transmedia Project ‘’Sweet Issues’’”
10.45 Sandra Sander “Eesti ja USA poliitikute Facebooki turunduskommunikatsiooni võrdlus”
11.00 Elīna Buivite “Keeping National Identity in the Age of Globalization: Practices Among Latvian Young Adults Living Abroad”
11.10 Emily Bollverk "Digitaalse ajakirjandusliku sisu eest tasumist mõjutavad tegurid"

Paneeldiskussioon ettekandjatega

12.15 Kadi Voosel “7.–9. klassi õpilaste muusika kuulamise harjumusi mõjutavad tegurid”
12.25 Varvara Reino "Venekeelse auditooriumi, programmi tegijate ja peamiste poliitiliste erakondade esindajate hinnangud telekanalile ETV+ aastal 2021”
12.35 Kate Čākure "The Aristotelian Structure and Syd Field's Paradigm in Relation to Transmedia Storytelling"
12.45 Ivo Visak "Koosdisainimisega toetatud õppiva organisatsiooni loomine ühe gümnaasiumi näitel"
12.55 Minna Räty “Anglitsismide esinemine eesti reklaamikeeles 2020. aasta välireklaamide näitel”
13.05 Michael Keerdo-Dawson “Interactivity and Film Dramaturgy”

Paneeldiskussioon ettekandjatega

Vaata ülekannet


23. september kl 15:00-16:00 töötuba "Appi, ma leidsin aarde"

Töötoas saab teada, mida teha juhul kui arvad, et oled leidnud arheoloogilise leiu. Kas sa tead, kellele sellest teatata? Mis leidudest edasi saab? Kas leidja saab kuulsaks? Aga rikkaks? Neile ja veel teistele küsimustele saab töötoast vastuse.

Töötuba viivad läbi Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi teadur Tuuli Kurisoo ja Muinsuskaitseameti nõunik Nele Kangert, kes igapäevaselt tegelevad arheoloogiliste leidudega.

Osalemine: antud töötuppa on kohad juba täidetud.

Vaata täpsemalt


24. september kl 10:00-11:30 "Millest me räägime, kui räägime õnnelikkusest?"

Millest me siis räägime, kui räägime õnnelikkusest? Millest see sõltub? Eestis on lisaks rahvusvahelistele subjektiivse õnnelikkuse mõõtmisele tehtud regulaarselt ka kohalikke uuringuid. Mida võiks neist välja lugeda?"

Üritusel kõneleb eksperimentaalpsühholoogia labori projektijuht Avo-Rein Tereping. Ülekanne toimub Tallinna Ülikooli Facebookis ja Youtube's.

Vaata täpsemalt


24. september kl 12:00-13:30 "Koostöine robotkäsi - kolleeg tulevikust"

Töötoas tutvustatakse koostöiseid roboteid UR3 robotkäe näitel. Osalejad saavad proovida ise robotkätt programmeerida. Töötuba viib läbi haridusteaduste instituudi nooremteadur Janika Leoste

Osalemine: antud töötuppa on kohad juba täidetud.


20. september kuni 24. september ehk terve nädala jooksul:

 

  • Näitus "Kuhu lähed, Virumaa? Fosforiit - sõber või vaenlane?" 

Näitus tutvustab fosforiidisõda (1987) kui Eesti keskkonnaajaloo ühte kõige olulisemat verstaposti. See annab ülevaate fosforiidi kaevandamise mõjust Eestile ja eelkõige Ida-Virumaale ning võtab fookusesse ka kaevandamise ümber puhkenud konfliktid. Pop-up näitus valmis Tallinna Ülikooli õppeaine ELU (Erialasid Lõimiv Uuendus) raames, mille käigus andsid erinevate erialade üliõpilased oma panuse projekti õnnestumiseks.

Projekti juhendajad on Linda Kaljundi (TLÜ), Anu Printsmann (TLÜ), Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum) ja Olev Liivik (Eesti Mälu Instituut).

Vaata täpsemalt

 

  • Tallinna Ülikooli Mäluüksuste avastusrada

Mis on Avastusrada?

Õppevahend Avastusrada on nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus, mille abil saad ka ise luua õues läbitavaid interaktiivseid radu. Vaja on ainult nutiseadet ja pealehakkamist. Eraldi rakendust mängimiseks alla laadima ei pea. Kui mäng ei hakka tööle, palun veendu, et oled lähiajal uuendanud oma telefoni seadeid.

Avastusraja miinimumnõuded: operatsiooni süsteem iOS (versioon 8), Android 4.4 või Windows Phone 8.1. Vajalik on vähemalt 3G internetiühendus ja töötav GPS moodul.

Head avastamist soovivad ELU projekti “Tallinna Ülikooli mäluüksused muuseumiööle” üliõpilased Anita Eensalu, Laura Nõu, Carol Tarre, Kerli Haav, Karolina Alpius ja Aivi Osman.

Läbimise aeg umbes ~50 minutit. Juhend: *Mine mängima hea ja mõnusa ilmaga, nii on toredam rada läbida ning tuju jääb heaks! *Riietu vastavalt ilmale, et “avastades” ei hakkaks liiga palav ega külm. Nutikindad tulevad jaheda ilmaga kindlasti kasuks. *Küsimused avanevad siis, kui oled õigele asukohale piisavalt lähedal. *Avastusrajal leidub küsimusi nii videote, piltide kui tavaküsimuste näol, seega ole valmis üllatusteks. Mõnele küsimusele võib olla ka mitu õiget vastust. *Ära avasta üksi- koos arutledes jäävad asjad paremini meelde.

Seiklema


17. september professor Jaan Valsineri juubelinädal

Vaata täpsemalt 

ning juubelinädala raames toimuvat projekti:

"Märka märke meie ümber"


28. september paneeldiskussioon “Millisteks muutusteks peame koos ettevõtetega valmistuma?” 

Kuhu suunas peaks liikuma ülikooli ja ettevõtetega koostöö? Milline on organisatsiooni ning toote- ja teenusearenduse jätkusuutlik strateegia? Millised on toote-teenusearendused teadlaste ja ettevõtjate koosloomes (tervis ja heaolu, sotsiaalne innovatsioon, digilahendused)? Kuidas elada ja töötada nii, et terveks jääks nii keha kui vaim? Kuidas saavad abiks olla digivahendid? 

Moderaator: Katrin Männik/PhD/TLÜ avatud akadeemia juhataja, panelistid: Mait Palts/Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor; Kadi Lambot/Confido meditsiinikeskuse asutaja ja juhatuse liige, Allan Valm/Mobi Labi tootejuht, Ingrid Hindrikson/TLÜ avatud akadeemia ettevõtluskoostöö ekspert, ettevõtja, Katri-Liis Lepik/TLÜ ühiskonnateaduste instituudi dotsent, ettevõtja.

Üritus on suunatud ettevõtjatele, kes soovivad teha teadus- ja arendustegevuse alast koostööd ülikooliga. 

Asukoht: Viru Konverentsikeskus Tallinna Ettevõtluspäev.

Registreeri


30. september kell 10:00-11:00 EXU Akadeemia veebiseminar "Minu ülemus on robot.?!”

EXU Akadeemia seminar on Tallinna Ülikooli ja Tallinna Strateegiakeskuse koostöös toimuv seminaride sari, mille eesmärk on tutvustada ülikooli ja ettevõtete vahelist koostööd.

Seminari peamised teemad:

  • mida robot minust arvab?
  • millised on inimeste ootused masinatega suhtlemiseks?
  • kuidas tulevikutehnoloogiad muudavad õppimist?
  • millist rolli saavad tulevikus täita koostöörobotid?

Seminar toimub vestlusringina, kus osalejateks / teema avajateks on: Tõnu Viik, Tallinna Ülikooli rektor ja filosoofiaprofessor; Janika Leoste, Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi nooremteadur ja ettevõtlus- ja innovatsioonispetsialist, Peeter Sekavin, Demek CNC juhatuse esimees. Vestlusringi juhib Külliki Tafel-Viia, Tallinna Ülikooli EXU valdkonna juht.


Lisainfo Teadusnädala korraldajatelt:

Merli Vajakas, merli.vajakas@tlu.ee, teaduskommunikatsiooni peaspetsialist

Kersti Pado, kersti.pado@tlu.ee, teaduskorralduse spetsialist